Komu grozi wysoki cholesterol?

Rate this post

Około połowa Polaków umiera z powodu wysokiego ciśnienia krwi oraz podwyższonego poziomu cholesterolu. Kto jednak jest najbardziej narażony na choroby wieńcowe spowodowane przez nadmierne stężenie złego cholesterolu?

Wcale nie pijani kierowcy, ani rak, nie są główną przyczyną śmierci w Polsce. Za 48 proc. zgonów odpowiadają choroby serca – tak wynika z danych dostępnych na stronach Głównego Urzędu Statystycznego. Co powoduje te choroby? Najczęściej wysoki poziom cholesterolu. Głównie dzięki temu, że rozwija się po cichu, zazwyczaj w ogóle nie można zaobserwować objawów. Zdarza się nawet, że osoby z wysokim poziomem cholesterolu tryskają energią i sprawiają wrażenie całkowicie zdrowych. Jak to jednak z wrażeniami bywa, i to jest często złudne.

Kto może mieć podwyższony poziom cholesterolu?

Wiele zależy od stylu życia. Palenie papierosów, tłusta dieta oparta na zwierzęcych tłuszczach czy brak ruchu, to najważniejsze przyczyny podwyższonego poziomu cholesterolu. Warto też zrobić profilaktyczne badania, gdy kłopoty mają członkowie naszej rodziny i skłonności możemy odziedziczyć w genach. Zagrożenie podwyższonym poziomem cholesterolu wzrasta też wraz z wiekiem. Jeśli kilka tych zmiennych połączymy i weźmiemy palacza, który prowadzi siedzący tryb życia, jest otyły, zajada się czerwonym mięsem i słodyczami, a w jego rodzinie były przypadki chorób wieńcowych, to można mieć niemal stuprocentową pewność, że będzie miał zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Aż 40 proc. cholesterolu przyjmujemy bowiem wraz z pokarmem. To często zbyt wielka nadwyżka, w stosunku do ilości produkowanych przez organizm. A zbyt duże stężenie to prosta droga do miażdżycy, zawału serca oraz udaru.

Należy jednak pamiętać, że są dwa typy cholesterolu, które mają zupełnie odmienne działanie (czytaj więcej o HDL, czyli High density lipoproteins, oraz LDL, czyli Low density lipoproteins). Poziom dobrego cholesterolu zazwyczaj spada u osób starszych. Ale i one mogą z tym walczyć, wprowadzając zdrową dietę i nie unikając ćwiczeń fizycznych.

Jaka dieta przy cholesterolu?

Nawyki kulinarne to najczęściej coś, z czego w ogóle nie zdajemy sobie sprawy. Dopiero pod opieką lekarza lub dietetyka można zauważyć, że dieta oparta jest na tłuszczu pochodzącym z mięsa, a do tego większość potraw jemy smażonych. Należy więc wykluczyć smalec, masło, tłuste sery, wędliny i kiełbasy. Odkryć warto smaki ryb oraz owoców morza, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega – 3, obniżające poziom złego, a jednocześnie podwyższające poziom dobrego cholesterolu. Polecana jest też oliwa z oliwek, a także produkty zawierające witaminę C, która jest przeciwutleniaczem, przeciwdziałającym odkładaniu się cholesterolu. Niezmiennie ważne jest także jedzenie czosnku, który działa przeciwbakteryjnie. Warto też wspomagać się naturalnymi specyfikami.

Ćwiczenia na Cholesterol

Należy też zacząć ćwiczyć. Najlepszy efekt dla naszej krwi dadzą ćwiczenia aerobowe, trwające minimum 45 minut i powtarzane kilka razy w tygodniu. Zacząć można jednak od choćby półgodzinnego spaceru.

2 odpowiedzi do artykułu “Komu grozi wysoki cholesterol?

  1. Szczebiot serca

    Ćwiczenia 45 minut kilka razy w tygodniu? Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić hipopotamków z nadwagą, którzy fikają godzinę lekcyjną na rowerku czy innym steperze. Gdyby zaczęli od 15 minut, byłbym narodem naszym zachwycony.

  2. Maciej

    To bardzo niemiłe pisać o kimś, w ten sposób @Szczebiot serca. Ja osobiście pewnie byłbym w Twojej nomenklaturze szczawiem z niedowagą, czyż nie? Każdy ma prawo być że swojego wyglądu zadowolony, co więcej warto 🙂 – jedynie o zdrowie należy dbać i można je krytykować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 1