Implanty zębowe, czyli sztuczne korzenie, występują w kilku odmianach. Ostateczną decyzję dotyczącą wyboru implantu podejmuje lekarz na podstawie wykonanych badań oraz przeprowadzonego z pacjentem wywiadu. Implanty różnią się między innymi ze względu na tworzywo, które zostało użyte w procesie produkcji. Implanty są bardzo praktyczne i stabilne, pozwalają na pełny komfort w codziennym funkcjonowaniu- w przeciwieństwie do protez ruchomych. Obecnie implantologia jest najlepszą formą uzupełniania braków w uzębieniu stałym, niestety nie należy do najtańszych. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów implantów. Poniżej dokładny ich opis oraz proces wszczepiania.
Implanty zębowe – rodzaje
Implanty zębowe mogą się różnić wspomnianym powyżej materiałem, ale także innymi parametrami. Wyróżniamy implanty zębów:
- implanty zębowe Bego są podobne do śruby, producent przygotował kilka ich rodzajów, które zróżnicowane są pod względem kilku parametrów: kształtu, powierzchni i platformy,
- implanty zębowe Astra zapewniają dożywotnią trwałość, dostępne są w kilku odmianach,
- implanty zębowe BICON, są najkrótsze i stanowią alternatywę dla pacjentów, którzy mają różne deficyty (np. w zakresie budowy kości) i do tej pory implantologia oferowała im wyłącznie drogie lub długotrwałe zabiegi. Implanty BICON zmieniają ich sytuację.
Implanty stomatologiczne – kto z nich korzysta?
Implanty stomatologiczne mogą założyć osoby pełnoletnie, które mają w pełni ukształtowaną kość szczękową (zwykle ten proces dobiega końca około 25 roku życia). Podstawą do zamocowania sztucznego korzenia jest co najmniej jeden ubytek, ale implanty zębów zakładane są również u pacjentów, którzy mają ich więcej albo stracili swoje zęby w całości. Alternatywą dla implantów są protezy i mosty.
Implanty zębów – przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu
W przypadku implantów zębów przeciwwskazania stanowią podstawową przeszkodę uniemożliwiającą ich mocowanie.
W trakcie wywiadu lekarz musi zdobyć wszystkie informacje, które wykluczają istnienie takich powodów, między innymi:
- ciążę,
- choroby przewlekłe (cukrzyca), nowotworowe,
- próchnicę,
- AIDS.
Implanty stomatologiczne – procedura
Zakładanie implantów stomatologicznych może nastąpić po przeprowadzeniu wywiadu, ewentualnych badań dodatkowych, a także ustaleniu z pacjentem planu leczenia. Pacjent powinien być świadomy skutków ubocznych zabiegów, własnej roli w jego powodzeniu (polegającej na stosowaniu się do zaleceń lekarskich), a także procesu rekonwalescencji.
Sam zabieg rozpoczyna wykonanie znieczulenia miejscowego, po czym następuje wykonanie otworu w miejsce naturalnego korzenia. Tam umieszczane są implanty zębów, czyli sztuczne korzenie.
Po zamocowaniu ich można zaszyć ranę, a w miejsce ubytku wstawić tymczasowe zęby. Implanty będą się goić około pół roku, dlatego zazwyczaj po tym okresie- w którym odbywają się wizyty kontrolne- następuje dalsze leczenie
Implanty zębowe – zalecenia pozabiegowe
O implanty zębowe należy odpowiednio dbać. W jaki sposób oraz jakich narzędzi do tego użyć, przekazuje po zabiegu lekarz. Główne wytyczne dotyczą kwestii spożywania posiłków (nic ostrego ani twardego tuż po zakończeniu zabiegu) oraz picia (nie wolno wypijać gorących napojów do dwóch godzin od opuszczenia gabinetu).
Co do pielęgnacji jamy ustnej, to zęby można umyć dopiero następnego dnia. W tym celu należy użyć nowej szczoteczki, z miękkim włosiem. Jamę ustną trzeba tez dezynfekować specjalnymi płynami. Niewskazane jest spożywanie alkoholu ani palenie papierosów.
Fajnie, że implantologia tak szybko się rozwinęła i nadal rozwija. Wystarczy chwila nieuwagi podczas uprawiania jakiegoś sportu, aby utracić zęba :D. Implant zębowy idealnie zastępuje te naturalne, więc jak jakiś utracimy to nie ma co się martwić ^^
Mi już się zdarzyło stracić ząb w wypadku. Było to dosyć dawno i z tego co kojarzę to posiadam implant zębowy Bego. Mam go chyba już drugi rok i sprawuje się znakomicie. Człowiek całkowicie zapomina, że ma w szczęce kawałek metalu ;d
Z tego co wiem to implant zębowy można zakładać wcześniej niż w wieku 25 lat, ale pewnie to zależy od danego przypadku oraz montowanego implantu.