Nowoczesna trychologia a problem łysienia

Rate this post

Łysienie jest istotnym problemem populacyjnym, który implikuje nie tylko dyskomfort estetyczny, ale i często psychiczny. Dlatego też bardzo ważne okazuje się zrozumienie, że nadmierne wypadanie włosów wpływać będzie na nasze samopoczucie, poczucie atrakcyjności i własnej wartości.

W tym miejscu profesjonalne wsparcie trychologa i dermatologa okazuje się bezcenne. Im wcześniej zidentyfikowane zostaną przyczyny wypadania włosów, tym wyższe prawdopodobieństwo zapobieżenia trwałej utracie włosów.

Badanie włosów

W trychologii, jako poddziedzinie kosmetologii bardzo istotne jest kierunkowe badanie skóry głowy w celu zaplanowania właściwej pielęgnacji i doboru optymalnych metod leczenia. Dlatego gorąco polecamy zapoznać się z ofertą miejsc takich jak badania skóry głowy Gdynia.

Wśród metod diagnostycznych należy wyróżnić dwie najistotniejsze:

  • Trichoskopia – badanie polegające na ocenie skóry głowy za pomocą specjalnej kamery – wideodermatoskopu. W trakcie trwającego do 30 minut badania istnieje możliwość zobrazowania powierzchni całej głowy – ze szczególnym uwzględnieniem mieszków włosowych, łodyg włosów oraz specyficznego wzorca odrostu włosów. Metoda jest wysoce powtarzalna, co pozwala na zastosowanie jej w monitorowaniu terapii.
  • Trichogram – podstawowe badanie stosowane w dermatologii i trychologii. Z powierzchni głowy wyrywa się od 30 do 100 włosów, które są badane pod powiększeniem 70-krotnym.
Łysienie u kobiet

Kobieta której po czesaniu wypada nadmierna ilość włosów

Wypadanie włosów – przyczyny

Warto uzmysłowić sobie fakt, iż wypadające włosy nie muszą być związane jedynie ze schorzeniami typowo ograniczonymi do włosów i skóry głowy. Często utrata włosów jest wyrazem zmian przebiegających w obrębie całości organizmu. Ze względu na fakt, iż przyczyny łysienia są mocno heterogenne, koniecznością okazuje się specyficzna diagnostyka, która uwzględni najczęstsze mechanizmy utraty włosów:

  • Łysienie androgenowe – najważniejszy z punktu widzenia epidemiologii podtyp łysienia. Jest on związany m.in z nadwrażliwością mieszków włosowych na androgeny (męskie hormony płciowe), nadmierną aktywnością enzymu 5-alfa-reduktazy oraz czynnikami genetycznymi.
  • Łysienie telogenowe – włosy mogą znajdować się w trzech stadiach rozwojowych: anagenie, katagenie i telogenie. W telogenie zanika unaczynienie mieszków włosowych, włosy stają się cienkie i wypadają. Ten podtyp łysienia często występuje u kobiet,
  • Łysienie plackowate – występowanie obszarów wyłysienia, związane z aktywnością komórek odpornościowych,
  • Łysienie w przebiegu niedoborów i chorób ogólnoustrojowych – najczęściej niedoborów żelaza, chorób tarczycy, niedoborów witaminy D3 i cukrzycy,
  • Łysienie toksyczne – związane z chemioterapią nowotworów lub stosowaniem niektórych leków np. przeciwzakrzepowych.

Co na wypadanie włosów rekomenduje współczesna nauka?

Jak wzmocnić włosy?

Randomizowane badania kliniczne jednoznacznie wskazują, że metody zabiegowe stosowane w trychologii są najskuteczniejsze w zatrzymywaniu postępów łysienia i przywracaniu właściwej ilości aktywnych cebulek włosowych. Ważne bowiem nie jest tylko przyczynowe leczenie, ale i to wzmocnienie włosów, w celu stworzenia optymalnych warunków dla skuteczności leczenia farmakologicznego.

– mówi wieloletni trycholog

Do najbardziej rekomendowanych przez międzynarodowe towarzystwa dermatologiczne procedur zaliczają się:

  • Terapia peptydowa Dr Cyj – jedna z najnowocześniejszych form terapii łysienia o zróżnicowanej etiologii. Zabieg polega na podawaniu śródskórnym preparatów opartych o mieszanki aminokwasów, peptydów oraz kwasu hialuronowego. Peptydy wykazują działanie uniewrażliwiające cebulki na androgeny i stymulujące wzrost włosów,
  • Mezoterapia skóry głowy – jest to najbardziej rekomendowana metoda zabiegowa, głównie ze względu na wysoką skuteczność oraz możliwość wykorzystania w niej zróżnicowanych preparatów leczniczych. Rozwój mezoterapii pozwolił na stworzenie metod mniej inwazyjnych, jak Dermojet – mezoterapia bezigłowa oraz Dermapen – mezoterapia mikroigłowa. W mezoterapii typowo stosuje się osocze bogatopłytkowe, preparaty witaminowe oraz leki – np. steroidy.
  • Krioterapia Cryo-S – zabieg polega na chłodzeniu powierzchni skóry głowy za pomocą specjalnej sondy, co stymuluje wzrost włosów, poprawia unaczynienie oraz ogranicza procesy zapalne związane z niektórymi podtypami łysienia.

Bibliografia:

Alkhalifah A, Alsantali A, Wang E, et al. Alopecia areata update: part I. Clinical picture, histopathology, and pathogenesis.

Yılmaz N, Serarslan G, Gokce C. Vitamin D concentrations are decreased in patients with alopecia areata.

Mahamid M, Abu-Elhija O, Samamra M, et al. Association between vitamin D levels and alopecia areata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 2