Protezy zębowe – kiedy wybrać?

5/5 - (16 votes)

Protezy zębowe powinny być właściwie dopasowane, co ma ogromny wpływ nie tylko na jakość przeżuwania, ale przede wszystkim ogólne samopoczucie. Ważny jest także materiał, z którego są wykonane. Do niektórych organizm szybko się przyzwyczaja, do pozostałych, mimo upływu czasu- nie. Ile kosztuje proteza zębowa? Jakie są jej rodzaje? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Protezy zębowe – charakterystyka

Protezy zębowe, czyli specjalistyczny aparat leczniczo-rehabilitacyjny, stanowią funkcjonalną alternatywę dla utraconych zębów. Niestety założenie protez wiąże się z niemałym kosztem. Cena końcowa uzależniona jest od wielu czynników. W zależności od rodzaju protez ceny mogą się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W niektórych przypadkach NFZ refunduje taki aparat.

Jakie wyróżniamy rodzaje protez zębowych? 

Protetyka stomatologiczna klasyfikuje: protezy zębowe stałe (mosty protetyczne, korony, wkłady koronowe i koronowo – korzeniowe) oraz protezy zębowe ruchome (szkieletowe, częściowe, całkowite i nakładkowe).

Protezy zębowe stałe Protezy zębowe ruchome
mosty protetyczne szkieletowe
korony częściowe
wkłady koronowe nakładkowe
wkłady koronowo – korzeniowe całkowite

Protezy zębowe – wskazania

Protezy zębowe są wskazane dla osób, które posiadają puste miejsca po zębach lub straciły naturalne uzębienie. Współczesne metody protetyczne pozwalają odwzorować naturalne uzębienie, które niczym nie przypomina sztucznych zębów.

Uzupełnianie brakujących zębów jest bardzo istotne, ponieważ trwałe braki mogą powodować konsekwencje zdrowotne (zaburzenia zgryzu, stawów żuchwowych, zaburzenia trawienia czy w końcu wypadanie zębów), jak i estetyczne. Niepełne uzębienie jest także przyczyną problemów z wymową.

Protezy zębowe – przeciwwskazania

Jeśli chodzi o protezy zębowe, to przeciwwskazania do zabiegu wynikają przede wszystkim z rodzaju wykonywanej protezy.

W przypadku stałych uzupełnień protetycznych przeciwwskazania można podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

  • miejscowe (np. brak miejsca między zębami sąsiadującymi, zbyt małe rozmiary wyrostka zębodołowego),
  • ogólne bezwzględne (np. cukrzyca, ciąża, choroby krwi),
  • ogólne względne, które należy wyleczyć (np. zaawansowana parodontoza, nałogi, przyjmowanie niektórych leków).

Natomiast w przypadku protez ruchomych przeciwwskazania mogą dotyczyć kształtu żuchwy albo materiału, na który pacjent może być uczulony.

Protezy zębowe

Proteza zębowa i przygotowanie do zabiegu

Zakładanie protezy zębowej oraz przygotowanie do tego procesu zawsze, niezależnie od wybranego rodzaju protezy, rozpoczyna się od wizyty w gabinecie stomatologicznym lub protetycznym. Na podstawie wywiadu z pacjentem oraz szczegółowego badania jamy ustnej lekarz podejmuje decyzję o dalszym procesie leczenia, ustalając szczegóły z pacjentem. Podejmowana jest także decyzja o rodzaju zastosowanej protezy, która najbardziej odpowiada na potrzeby pacjenta i jest również optymalnym rozwiązaniem finansowym.

Protezy zębowe – jak wygląda zabieg?

To, jak zakładane są protezy zębowe wynika z ich rodzaju.

dr n. med. Krystian KrupskiProtezy zębowe stałe wymagają przeprowadzenia pełnego zabiegu pod znieczuleniem, podczas którego mocowane są implanty, na których następnie umieszczane są stałe uzupełnienia protetyczne – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental Clinic

Pacjenci decydują się także na protezy ruchome, które w większości przypadków dopasowywane są do indywidualnych potrzeb pacjenta. Część mocowana jest na zatrzaski lub klamry, inne osiadają naturalnie na dziąsłach lub podtrzymywane są dzięki specjalnemu klejowi do mocowania protez.

2 odpowiedzi do artykułu “Protezy zębowe – kiedy wybrać?

  1. Maciej_2 Autor

    no jeśli mamy braki w uzębieniu to protezy zębowe mogą uratować nasze zęby przed ich przesuwaniem się co prowadzi do zaburzenia ich właściwego ułożenia. Trzeba mieć to na uwadze i szybko podjąć decyzję o konsultacji z specjalistą

  2. Olivier Autor

    Racja. Protezy zębowe są dobre jeśli staciliśmy więcej niż jeden ząb, ale z tego co się orientuje to wtedy chyba się jakiś most zakłada. W każdym razie wychodzi taniej niż jakby w te miejsca implanty sobie wstawiać 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

30 + = 32