Wysoki cholesterol u dzieci

Rate this post

Nie tylko dorośli mogą mieć kłopot z wysokim poziomem cholesterolu. Także dzieci są nim zagrożone, dlatego warto dbać nie tylko o ich dietę, ale również aktywność fizyczną.

Twoje dziecko uwielbia głównie gry komputerowe, zamiast ganiania za piłką na boisku, a na drugie śniadanie woli chipsy niż jabłko? Bez paniki, obecnie to nic niezwykłego, ale warto zacząć próbować zmieniać jego nawyki, zanim będzie za późno. Choroby układu krążenia „dojrzewają” bowiem w organizmie przez lata. Nadmierne spożywanie cholesterolu i tłuszczów nasyconych w dzieciństwie, otwiera drogę do chorób w dorosłym życiu. I znacznie przyspiesza ich początek. Gdy choroba pojawia się po latach, jest już często za późno na zatrzymanie jej bez farmaceutyków.

Cholesterol jest tylko w produktach zwierzęcych

Najwięcej cholesterolu znajduje się w: czerwonym mięsie, podrobach np. w wątróbce czy móżdżku, wyrobach mięsnych, takich jak pasztety, parówki, kiszki, salcesony itp., żółtkach jaj – wylicza dietetyczka Agnieszka Kozioł-Kozakowska.

Dieta to jedno, ale dzieci są w grupie ryzyka, jeśli ich rodzice mają podwyższony poziom cholesterolu. Jeżeli do tego ktoś w rodzinie miał zawał lub udar mózgu w niezbyt podeszłym wieku (kobieta młodsza niż 65 lat, mężczyzna 55 lat), należy zachować szczególną ostrożność. Nie można dopuścić, by dziecko było otyłe, bądź miało nadwagę.

W takich przypadkach poziom cholesterolu powinien być badany także u dzieci. Zmiany należy wprowadzić również w diecie. Ograniczyć czerwone mięso do minimum, czyli 2-3 razy w miesiącu, zrezygnować ze śmietany, tłustych serów, produktów mlecznych czy podrobów. Pamiętaj jednak, by nie zacząć zbyt wcześnie, dziecko powinno mieć skończone 3 lata, by zacząć zmieniać mu dietę. Warto też od młodych lat zachęcać do aktywności fizycznej, która reguluje poziom wydzielania cholesterolu.

– Najczęściej przeciwdziałanie polega głównie na promocji zdrowego trybu życia – mówi prof. Bożena Werner, kierownik oddziału klinicznego kardiologii i pediatrii Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM.

W Polsce zazwyczaj nie mierzy się jednak stężenia cholesterolu we krwi u dzieci. Najczęściej trzeba niestety płacić za takie badania, choć są one świadczeniem gwarantowanym. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci jednak za takie badania ryczałtem, co pozostawia pole do nadużyć.

Kończy się tym, że zamiast na profilaktykę, ogromne pieniądze wydaje się na terapię – mówi dr Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

2 odpowiedzi do artykułu “Wysoki cholesterol u dzieci

  1. Marek

    A nie można po prostu przy każdym pobraniu krwi, które mają dzieci od razu sprawdzić poziomu cholesterolu? Przecież skoro wystarczy 5 ml to jest jedna ampułka, żadna operacja. A przynajmniej szybko wykluczy się ryzyko chorób wieńcowych!

  2. dochtór

    Nie wykluczysz, bo wysoki cholesterol wykryjesz jak już wysoki będzie. Poza tym lepiej na co dzień dbać o dietę, a nie faszerować dziecko śmieciami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

74 − = 69