Trychologia – specjalistyczne badania i skuteczne zabiegi w leczeniu chorób włosów

Rate this post

Nadmierne wypadanie włosów jest często bagatelizowaną dolegliwością, dlatego wiele osób próbuje leczyć to schorzenie na własną rękę, tak zwanymi domowymi sposobami. Takie działania mogą jednak okazać się nieskuteczne, a stan włosów może w tym czasie pogorszyć się w nieodwracalny sposób.

Czym zajmuje się trychologia?

Trychologia to dziedzina zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób włosów i skóry głowy. Trycholog, różni się tym od dermatologa, iż interesuje się wyłącznie zagadnieniami dotyczącymi skóry głowy, z pominięciem innych części ciała. Dokonuje on dokładnej analizy stanu naskórka oraz cebulek włosów. Na podstawie przeprowadzonych badań, ustala przyczyny wypadania włosów i dobiera odpowiedni, spersonalizowany sposób pielęgnacji i leczenia.

Przyczyny wypadania włosów

Zauważalnymi objawami choroby jest wypadanie włosów, przyczyny jednak powinny być określone na podstawie specjalistycznej analizy skóry głowy. Problemy związane z chorobami włosów spowodowane mogą być bowiem przez różnorodne czynniki, takie jak: problemy hormonalne, stres, predyspozycje genetyczne, uwarunkowania środowiskowe czy błędy żywieniowe. Najczęściej spotykanymi dolegliwościami, leczonymi przez trychologa są:

  • Łysienie androgenowe – spotykane zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Bezpośrednią przyczyną występowania tego schorzenia jest nadwrażliwość na DHT (dihydrotestosteron), powodująca skrócenie żywotności włosów. W przypadku kobiet, dodatkowym czynnikiem wywołującym ten rodzaj łysienia jest hiperandrogenizm, którego źródłem mogą być takie choroby jak zespół policystycznych jajników lub nawet nowotwór jajników. Przyczyną może być również przyjmowanie niektórych leków hormonalnych.
  • Łysienie plackowate – przewlekła choroba, objawiająca się w młodym wieku, przed 30 rokiem życia. Najważniejszą i bezpośrednią przyczyną występowania tej choroby jest czynnik autoimmunologiczny – system obronny organizmu rozpoznaje mieszki włosowe jako ciało obce i wywołując stan zapalny eliminujący włosy, pozostawiając charakterystyczne łyse placki, najczęściej na głowie. Przypadłość ta może być dziedziczna.
  • Łysienie bliznowaciejące – nieczęsta lecz trudna w leczeniu choroba, mogąca prowadzić do trwałej utraty włosów. Powoduje całkowite zniszczenie mieszków włosowych i zastąpienie zdrowej skóry głowy, tzw. tkanką bliznowaciejącą. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Pierwsze objawy zauważyć można między 30 a 50 rokiem życia. Łysienie tego typu często jest uwarunkowane genetycznie, lecz może również wystąpić w wyniku przebytych infekcji bakteryjnych, uszkodzeń mechanicznych lub chorób autoimmunologicznych.
  • Łysienie polekowe – wypadanie włosów spowodowane toksycznym działaniem przyjmowanego leku na mieszki włosowe. Do leków powodujących wypadanie włosów zalicza się: leki hormonalne, chemioterapię, retinoidy, leki przeciwzakrzepowe, leki reumatologiczne oraz niektóre leki psychiatryczne i kardiologiczne.
ostrzykiwanie głowy osoczem

Przeprowadzanie zabiegu mezoterapii igłowej

Metody diagnostyki

Aby móc podjąć skuteczną walkę z wyżej wymienionymi chorobami, niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań i jak najszybsze rozpoczęcie profesjonalnego leczenia. Zdarza się, że już po przeprowadzonym wywiadzie z pacjentem, można wstępnie określić w czym znajduje się problem. Najważniejszymi i najskuteczniejszymi jednak metodami diagnostycznymi trychologów są trichoskopia i trichogram. Pierwsza z nich polega na obserwacji skóry głowy w wielokrotnym powiększeniu, w celu dokładnej analizy jej stanu, wykluczenia innych możliwych przyczyn dolegliwości i określeniu stopnia zaawansowania choroby. Trichogram natomiast polega na pobraniu próbek włosów wraz z cebulkami oraz poddanie ich badaniom laboratoryjnym. Wykonując badanie włosów przy pomocy mikroskopu, specjaliści są wstanie odkryć wrodzone zaburzenia włosów jak również określić ich cykl wzrostu, starzenia się i wypadania. Zdarza się, że w celu uzupełnienia i doprecyzowania zdobytych już informacji, wykonuje się także biopsję fragmentu skóry głowy oraz badania krwi.

Zabiegi trychologiczne

W celu skutecznej terapii, eliminującej przyczyny łysienia i stymulującej ponowny wzrost włosów, stosuje się szereg zabiegów trychologicznych.

  • Wysoce skuteczną metodą leczenia jest mezoterapia skóry głowy. W zależności od sposobu aplikowania substancji aktywnych, dzieli się ją na trzy rodzaje: igłową, mikroigłową oraz bezigłową. Choć tylko ostatnia z technik jest bezinwazyjna, to pozostałe są całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Stosowanymi substancjami aktywnymi są m.in. koktajle odżywcze, Kenalog lub znane ze swej wysokiej skuteczności osocze bogatopłytkowe.
  • Karboksyterapia – podskórne lub śródkórne wszczepienie dwutlenku węgla za pomocą igły. CO2 nie tylko działa skutecznie na wypadające włosy, ale również sprawia, że nowe włosy są mocniejsze.
  • Kriomasaż – kontrolowane ochładzanie miejsca poddawanego zabiegowi, poprawiające krążenie i pobudzające regenerację.
  • Terapia promieniami UV.
  • Peptydowa Terapia Włosów z wykorzystaniem specjalnie skomponowanych koktajli odżywczych z 7 peptydów i kwasu hialuronowego.

Po zdiagnozowaniu przyczyny choroby włosów, trycholog określi co na wypadanie włosów, w konkretnym przypadku, najlepiej pomoże oraz jak wzmocnić włosy by w przyszłości zapobiec nawrotom nieprzyjemnych dolegliwości. Według opinii specjalisty

Preparaty trychologiczne to dermokosmetyki, czyli produkty lecznicze. Od standardowych kosmetyków różnią się przede wszystkim składem – zawierają silnie skoncentrowane wyciągi z ziół oraz specjalistyczne substancje chemiczne. W przypadku kosmetyków wzmacniających włosy i przyspieszających ich wzrost jest to na przykład etyl nikotynowy, który pobudza uśpione mieszki włosowe do wzrostu – mówi specjalista trycholog.

Specjalistyczna porada jest niezwykle istotna, pozwala szybko i trafnie odkryć źródło problemu, bez konieczności ryzykownego eksperymentowania na własną rękę. Zaniedbanie poważniejszych chorób może bowiem doprowadzić nawet do nieodwracalnej utraty włosów.

Bibliografia:

Leroux MB. Importance of the trichoscopy in scalp dysesthesia.

Kossard S.: Postmenopausal frontal fibrosing alopecia. Scarring alopecia in a pattern distribution.

Vano-Galvan S., Molina-Ruiz A.M., Serrano-Falcon C., Arias-Santiago S., Rodrigues-Barata A.R., Garnacho-Saucedo G., et al.: Frontal fibrosing alopecia: a multicenter review of 355 patients.

Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Slowinska M.: Trichoscopy update 2011.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

90 − = 88