Znasz swój poziom cholesterolu?

Rate this post

35 proc. Polaków boi się zawału serca, ale aż 80 proc. nie ma pojęcia jaki ma poziom cholesterolu i jakie są bezpieczne normy jego wysokości we krwi. Tymczasem naukowcy są zgodni – obniżenie poziomu cholesterolu to znacznie mniej zgonów w Polsce.

U osoby zdrowej stężenie cholesterolu LDL, odpowiedzialnego za rozwój miażdżycy naczyń i chorób sercowo-naczyniowych, powinno być niższe niż 115 mg/dl, a tzw. dobrego cholesterolu HDL nie powinno wynosić mniej niż 40 mg/dl – mówi ekspert w dziedzinie zaburzeń lipidowych prof. med. Barbara Cybulska z Instytutu Żywności i Żywienia.

Ostatnie badania TNS OBOP objęły reprezentatywną próbę 1005 Polaków, którzy ukończyli 15 lat. Wynikają z nich zaskakujące wnioski. 35% przebadanych obawia się, że będzie miało zawał serca, ale aż 80% nie wie jaka jest norma cholesterolu. Większość nie ma też pojęcia jak to sprawdzić, nie widzi też powodu, by to zrobić.

Tymczasem niewiele osób rodzi się z genetycznie uwarunkowanym wysokim poziomem LDL (czytaj więcej: cholesterol u dzieci). Większość osób dopiero po latach – ze względu na niezdrowy tryb życia, brak ruchu i złą dietę opartą na tłuszczach zwierzęcych – zaczyna chorować. Zły cholesterol LDL zaczyna odkładać się w ścianach tętnic w postaci blaszki miażdżycowej, w efekcie czego tętnice się zmniejszają. Pęknięcie blaszki to prosta droga do powstania zakrzepu, co prowadzi do zawału serca, bądź niedokrwienny udar mózgu. W Polsce te schorzenia odpowiadają za 47 proc. zgonów i to zdecydowany nr 1 wśród przyczyn śmiertelności. Podobnie jest na całym świecie.

Można to jednak zmienić. Do tego potrzebna jest jednak edukacja, a na razie pod tym względem nie mamy się czym pochwalić. Większość osób o cholesterolu dowiaduje się więcej dopiero po stwierdzeniu jego zbyt wysokiego poziomu, albo przy okazji choroby bliskich. Wprawdzie z danych udostępnionych przez prof. Tomasza Zdrojewskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że po 1990 r. przedwczesne zgony spowodowane chorobą wieńcową są coraz rzadsze i ich liczba spadła o 30%, ale wciąż daleko do ideału. A wcale nietrudno go osiągnąć. Na polepszenie statystyk w większości wpływ miała zmiana diety, co wystarczyło do spadku poziomu cholesterolu.

Mimo tego wciąż mniej niż połowa Polaków ma poziom cholesterolu w normie. Niepokojąco wygląda też tendencja u młodzieży. 25 proc. nastolatków przebadanych w okresie 2006-2009 zbliżało się do granic normy, a już podwyższone wartości zauważono u 8 proc. młodzieży.

– Brytyjski tygodnik „The Economist” ostrzega, że albo zaczniemy przechodzić na emeryturę w wieku 70 lat, albo czeka nas załamanie systemu. Ale żeby do tego doszło, ludzie w starszym wieku muszą być zdrowi. Tymczasem z analizy brytyjsko-amerykańskiej wynika, że Polski nie stać na wydłużanie wieku emerytalnego obywateli ze względu na ich zły stan zdrowia. A głównymi czynnikami, które się do tego przyczyniają, są hipercholesterolemia i palenie papierosów – podkreśla prof. Tomasz Zdrojewski.

2 odpowiedzi do artykułu “Znasz swój poziom cholesterolu?

  1. Michał

    Najgorsze jest to, że lekarze ten problem pomijają, przemilczają. Czy kiedykolwiek ktoś was zapytał czy sprawdzić wam poziom cholesterolu? Ja mam JUŻ 42 lata i nigdy żaden lekarz się tym nie zainteresował. Aż było za późno na naturalne leczenie i muszę łykać po 4 tabletki dziennie…

  2. zniesmaczona Jola

    Gdy spytałam lekarza o skierowanie na badania na wysokość cholesterolu, to usłyszałam „a po co, cholesterol nie zabija!”. Przyznam się, że tak mnie zatkało, że zapomniałam języka w gębie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

41 + = 49