Jak poznać, że jest coś nie tak z naszym cholesterolem? Zła wiadomość: często nie ma żadnych objawów. Dobra: bez problemu zbyt wysoki poziom da się stwierdzić podczas profilaktycznego badania krwi. Są też wskazówki, które powinny wzbudzić naszą czujność.
Wysoki poziom cholesterolu jest groźny i prowadzi do poważnych chorób serca. Nie zawsze jednak łatwo da się zauważyć niepokojące zmiany w organizmie. Na szczęście obecnie istnieją specjalistyczne testy na poziom cholesterolu, które można przeprowadzić w domu. Oczywiście nadal najlepiej po prostu wybrać się do lekarza i zbadać sobie próbkę krwi.
Niekiedy widoczne są jednak zewnętrzne objawy wysokiego poziomu cholesterolu. Zwłaszcza jeśli jest on dziedziczony po członkach rodziny. Tzw. hipercholesterolemia rodzinna objawia się u ok. 75 proc. pacjentów w ten sam sposób: żółtymi podskórnymi guzkami przy powiekach, łokciach, kostkach oraz na pośladkach. Niestety nie pojawiają się one u osób młodych, więc przez długi czas można nie zdawać sobie sprawy z choroby. Pozostałe objawy to brak energii, częste zawroty głowy oraz bóle nóg nawet wtedy, nie byliśmy narażeni na wysiłek. Zawsze najlepiej zbadać krew, bo po nieprzychylnych wynikach domowego testu, i tak zleci je lekarz.
Po otrzymaniu wyników krwi, które w takim przypadku najpewniej wykażą przekroczone poziomy testosteronu, należy oszacować ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego w ciągu najbliższych 10 lat. Jeśli nic nie zapowiada chorób – a przede wszystkim jeszcze ich nie ma – należy diametralnie zmienić tryb życia. Często wystarczy to do obniżenia groźnego poziomu cholesterolu do odpowiednich wskaźników. Nawet w takim przypadku niezbędne bywa jednak leczenie farmakologiczne. Można też spróbować naturalnych metod, np. ziaren stosowanych już w starożytnym Egipcie.
Czynniki ryzyka wystąpienia wysokiego poziomu cholesterolu
Wysoki poziom testosteronu może być dziedziczny, ale w zdecydowanej większości przypadków występuje z powodu niewłaściwego stylu życia. Nawyki, najczęściej nieświadome, sprawiają że nie tylko dołączamy do grupy ryzyka, ale często przez lata pogłębiamy problem. Kiedy warto sprawdzić poziom cholesterolu? Gdy aktywność fizyczna to dla ciebie ewenement, nie ćwiczysz nie tylko regularnie, ale nawet okazjonalnie. Czynnikami sprzyjającymi wysokiemu poziomowi cholesterolu są także niezdrowa dieta i wynikająca z niej nadwaga. W grupie ryzyka są również palacze papierosów, którzy muszą również liczyć się z problemami z erekcją. Ryzyko choroby wzrasta wraz z wiekiem i większe jest również wtedy, gdy z podobnymi schorzeniami borykają się nasi krewni.
Jak są już te żółte gózki to najczęściej jest za późno. Wtedy już rzadko da się obniżyć poziom cholesterolu bez leczenia. Tylko, że u nas objawy wysokiego cholesterolu są często całkowicie lekceważone, jak inne zagrożenia. Coś takiego jak profilaktyka praktycznie nie istnieje.
To polecam odwiedzic inne kraje :/
Mam zolte krostki w kacikach iczu i inne objawy, jestem zbywana 🙁 to samo z dziecmi. Zawsze to samo „viral infection” :'(
W końcu jakaś porządna strona o cholesterolu bez demagogii. Moglibyście jeszcze roszerzyć trochę newsy – dodać np. polecane przepisy itd.
U mnie wyniki nie były za dobre. Byłam troszkę przestraszona, bo nie chciałam brać leków. Słyszałam, że dieta jest najważniejsza i tak zrobiłam a dodatkowo zaczęłam pić zioła FibraVitale, dzięki którym cholesterol wrócił do normy 🙂