Cholesterol – norma cholesterolu (HDL i LDL)

3.2/5 - (16 votes)

Jakie są normy cholesterolu? Wbrew pozorom także poziom „dobrego” cholesterolu nie powinien być dowolny. Sprawdź jaki poziom cholesterolu jest optymalny, a kiedy zaczyna być ryzykowny i co z tego wynika.

Bez cholesterolu synteza witamin oraz hormonów byłaby w organizmie niemożliwa. Ten organiczny związek jest niezbędny dla człowieka, ale jak wszystko co dobre – w nadmiarze jest szkodliwy. Zazwyczaj cholesterol występuje w postaci wolnej oraz zestryfikowanej długołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi.

Normy cholesterolu

Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi prowadzi do poważnych zaburzeń układu krążenia. Dlatego podczas badania należy oznaczyć „dobry” cholesterol HDL oraz „zły” LDL (czytaj więcej o dobrym i złym cholesterolu). Uznaje się dwie zasadnicze normy i poziomy cholesterolu dla kobiet i mężczyzn:

Cholesterol HDL norma („dobry” cholesterol) – wyższe wartości stanowią lepszy wynik

 • Norma u mężczyzn 35-70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l),
 • Norma u kobiet 40-80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l),

Cholesterol LDL norma („zły” cholesterol) – niższe wartości stanowią lepszy wynik

 • Norma: < 135 mg/dl (< 3,5 mmol/l),
 • Poziom podwyższony: 135-155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l),
 • Poziom znacznie podwyższony: > 155 mg/dl (> 4,0 mmol/l).

Jeśli normy zostały znacznie przekroczone, układ krążenia jest poważnie zagrożony. Zaczyna się od zmniejszania otworów w naczyniach wieńcowych, czyli po prostu miażdżycy. Należy ją od razu zacząć leczyć, bo gdy terapia nie zostanie wdrożona, może się skończyć zawałem lub udarem mózgu. Na podwyższony poziom cholesterolu wpływa nadużywanie alkoholu, palenie papierosów oraz mała aktywność fizyczna. Kłopoty powoduje jednak także za małe stężenie cholesterolu. Może ono oznaczać nadczynność tarczycy, choroby wątroby, nieprawidłowe wchłanianie pokarmów lub niedożywienie.

Dzięki normom cholesterolu oraz czynnikom ryzyka (historia rodziny, wiek, palenie tytoniu, wyższe ciśnienie krwi), lekarze mogą ocenić ryzyko występowania chorób serca. W tym celu bada się stężenie cholesterolu całkowitego, HDL, LDL oraz trójglicerydów. Podczas badania cholesterolu całkowitego pożądana jest wartość poniżej 200 mg/dL (5.17 mmo/L). Za poziom podwyższony uznaje się 200 – 239 mg/dL (5.17 – 6.18 mmol/L), a 240 mg/dL (6.21 mmol/L ) i powyżej to już wysokie ryzyko chorób serca.

Czytaj więcej na temat cholesterolu na portalu zdrowy.net https://zdrowy.net/zdrowie/cholesterol/

Należy jednak także sprawdzić frakcje HDL i LDL oraz trójglicerydy. Dzięki temu można sprawdzić rzeczywistą jakość tłuszczu, który przetacza nasza krew. Przyjrzeć się należy nawet HDL, który uważany jest za ten dobry, który odprowadza nadmiar cholesterolu do wątroby, gdzie ulega on rozpadowi. Jak najwyższy poziom HDL uważany jest za zdrowy i skutecznie zabezpieczający przed chorobami serca. Cholesterol LDL to z kolei ten gorszy. Lipoproteiny krążące między wątrobą a pozostałymi organami i tkankami, transportują cholesterol tam gdzie jest potrzebny. Często niestety także nadmiar, co powoduje choroby serca. Za poziom podwyższony uważa się wartości: 135-155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l), a znacznie podwyższony: > 155 mg/dl (> 4,0 mmol/l).

Ważny jest też poziom trójglicerydów. Poniżej 150mg/dL (1.69mmol/L) to norma, poziom graniczny to natomiast 150 – 199 mg/dL (1.69 – 2.25 mmol/L). Jeśli mamy 200 – 499 mg/dL (2.26 – 5.63 mmol/L) jest to już poziom wysoki, a bardzo wysoki gdy jest powyżej 500 mg/dL (5.64 mmol/L).

52 odpowiedzi do artykułu “Cholesterol – norma cholesterolu (HDL i LDL)

 1. Michał

  Jeszcze niedawno był jeden rodzaj cholesterolu – oczywiście zły. Teraz są dwa i w wielu potrawach się równoważą. Ciekawe co będzie za kilka lat, bo coś mi się wydaje, że obecny poziom wiedzy medycznej jest zatrważająco niski – potwierdzają to kolejne badania całkowicie obalające poprzednie „odkrycia”.

  1. Azja

   Od wielu lat są dwa rodzaje cholesterolu, na profil lipidowy czyli cholesterol całkowoty składa sie hdl, ldl i triglicerydy. Może zawsze badałeś tylko cholesterol całkowity.

 2. Seba

  Taka prawda, to samo było z jajkami – najpierw groźne i trujące podobnie jak masło, a potem zdrowe i wskazane. Wszystko zależy od tego kto płaci za badania, dlatego trzeba mieć swój rozum i jak najwięcej czytać, żeby nie dać sobie wciskać ciemnoty.

 3. Asia

  Witam. Mam 32 lata i dzisiaj Odebralam wyniki cholesterolu i wygląda tak:
  cholesterol całkowity 227
  Triglicerydy 188
  Ldl 136
  Hdl 53
  Czy mam Się martwić i czy powinnam coś brać na obniżenie. Pozdrawiam Asia

  1. Przemek

   Pół roku temu miałem całkowity 288 mg/dl, LDL 198. Lekka zmiana diety, dużo mniej alkoholu plus tabletki Romazic codziennie i dzisiaj mam wyniki: Całkowity 156, LDL 64. Troszkę spadł mi też HDL. Za to trójglicerydy skoczyły mi z 119 na 168 – lekko ponad normę. Więc skoro przepisał to bierz. 34 Lata

   1. maria

    masz racje,statyny mogą nawet zabić to świństwo,ja od 3 lat nie biore statyn,a brałam chyba 15 lat,cholestwrol mialam okolo 300, ateraz mam okolo 280 z tym,że dobrego mam 48,a to dobrze

  2. Ramzes

   Nie bierz!
   Wprowadź równolegle odpowiednią dietę i ruszaj się więcej! Miałem podobne wyniki przy wadze 74 kg (37lat). Nie należałem do osób otyłych a wyniki miałem kiepskie. Wylądowałem w szpitalu z zakrzepem w oku i dobrze że skończyło się tylko na pogorszeniu widzenia w 1 oku delikatnie mówiąc.
   Zmieniłem styl życia!
   Codziennie z pieskiem robiłem ok 3-4km a więc ok 100 km w miesiącu! A więc RUCH!!!
   Duże zmiany nastąpiły w kuchni. Ogranicz do minimum złe cukry i tłuszcze. Najgorsze są słodycze które oprócz gigantycznych ilości cukru posiadają te same ilości najgorszych z możliwych tłuszczy nasyconych (trans). Dodam tylko że potrafiłem spokojnie zjeść ok 0,5 kg słodyczy dziennie!!! Wyeliminuj białe pieczywo, margaryny i cały ten syf który doprowadził Cię do takich wyników.
   Z moich obserwacji wynika że ok. 80% jedzenia na sklepowych półkach to SYF. Poważnie mówię !
   Ważne są tłuszcze nienasycone z duża zawartością omega 3. Wprowadź dobry nierafinowany, nieoczyszczony, tłoczony na zimno olej lniany. Wypijałem ok 0,5 litra na miesiąc! Podsmażaj tylko na olejach z duża zawartością tłuszczy nasyconych. Polecam olej kokosowy, ryżowy- prawie 1/3 świata smaży na takich olejach (szczególnie Azjaci)
   Zieleninka i błonnik to również podstawa…
   Dużo by tu pisać…Po około roku wszystko wróciło do normy…
   Działaj, czytaj, filtruj bo w sieci trafisz na gąszcz zbędnych i nieprawdziwych informacji. A i na koniec zadbaj o JELITA bo to własnie w jelitach wszystko się zaczyna i kończy!!!
   Powodzenia…

 4. CUTA

  CIEKAWE ŻE W POLSCE JEST NORMA 199 A W EUROPIE 250 NATOMIAST W USA 300 ,PRZECIEZ TO WIDAC ŻE TU CHODZI O WIELKIE PIENIĄDZE DLA FIRM FARMACEUTYCZNYCH

 5. Leszek

  dawniej norma cholesterolu była 250mg%,ale gdy wymyślono leki obniżające poziom cholesterolu to obnożono norme do 200.w jedną noc przybyło 80 lmn chorych,leki w ruch i interes sie kręci.tylko wysokie przekroczenia dają ryzyko,ale wiele osób po zawale zawsze miało cholesterol w normie,więc,bez przesady.

 6. Simonas74

  A ja mam 43 lata, też odebrałem dziś wyniki badań cholesterolu: całkowity-233, HDL-72, LDL-138, trójglicerydy-113. Nie palę, okazyjnie lubię wypić, uwielbiam boczek i słoninę (zwłaszcza pod wódeczkę), mam niewielką nadwagę brzuszną, ale przynajmniej raz w tygodniu biegam na 10 km i bez większych problemów robię ten dystans poniżej 1 godziny. Czy Waszym zdaniem powinienem umówić się do lekarza ?

  1. Gustaw

   Czy wynik cholesterolu LDL w surowicy 57mg/dl jest prawidłowy?
   Nie wiem jak odczytać interpretacje:
   <115 mg/dl u osób zdrowych i z małym ryzykiem sercowo-naczyniowym,
   <100 " u osób z dużym ryzykiem " " ,
   <70 " u osób z bardzo dużym ryzykiem,po zawale i udarze.

 7. Zbyszek

  Podwyższony cholesterol to ściema Firma Farmaceutycznych tylko po to by lekarze ( wykonawcy zaleceń firm farmaceutycznych – czasem całkowicie nieświadomi tego faktu ) wypisywali nam leki a my mamy je kupować taki biznes na naszym zdrowi podobny do szczepionek i i innych kłamstw koncernów farmaceutycznych

  Norma na cholesterol całkowity wynosi około 250
  Nam się wmawia że norma musi być poniżej 200 a nawet w niektórych laboratoriach jest już norma poniżej 190

  A my mamy grzecznie słuchać kupować leki i chwalić firmy farmaceutyczne za to że nas powoli zabijają swoimi lekami

 8. skorzo

  Niestety, lekarze najczęściej od razu w przypadku podwyższonego cholesterolu przepisują statyny. OK. może część pacjentów tego potrzebuje, ale przecież większość ludzi powinna po prostu poszukać przyczyny. A ta leży najczęściej w sposobie odżywiania, chociaż lubimy myśleć o sobie jako o tych naznaczonych nieuleczalną hipercholesterolemią 🙂 Kochani, lepiej zmienić dietę, zainwestować w dobry suplement ze sterolami, z wyciągu z soi, np. Herbaya, i tym uzupełniać swoją nową, zdrową dietę, dokładnie w takiej dawce jaka jest potrzebna i nagle się okazuje, że możemy mieć niski cholesterol i żyć zdrowo. Polecam też ruch, ten jest również niedoceniany i również niezbędny!

 9. Mania

  Witam, a ja mam 55 lat, z 15 kg nadwagi i chol. całkowity 225 (norma do 190), ale:
  LDL – 113 (norma przy umiarkowanym ryzyku max 115); triglicerydy 61 (norma poniżej 150),
  a HDL, to ten dobry, – 100 (ma być więcej niż 45). Opis badania określa też cholesterol-nie HDL na 125 (ma być mniej niż 145 przy małym ryzyku i mniej niż 130 przy dużym ryzyku chorób serc-naczyn). Rozumiem z tego, że mimo iż całkowity jest zawyżony, to nie jest źle, bo to zawyżenie powoduje nadwyżka HDL (HDL=100 i NIE HDL=125 daje 225). Co Wy na to?
  ps. wyniki pani Asi, lat 32 przeraziły mnie!

 10. Andrzej

  Mam 58lat I ważę 70kg. Mój całkowity cholesterol to 251 mg/dl ,HDL 79,20mg/dl , nie-HDL 172,74 mg/dl trójglicerydy 95,14 mg/dl ,czy to są dobre wyniki

 11. Urszula

  miałam całkowity 250. Dostałam statyny. Polała mnie po nich głowa. lekarz zalecił przyzwyczajanie się do statyn !!!! . Spadł. Poczytałam. Wyrzuciłam statyny, powrócił do 250.
  Czuję się świetnie.
  Jestem przekonana że normy w Polsce są naciągane.

  Cholesterol całkowity , czytałam nie przekraczający 300 nie stanowi zagrożenia.
  Ważny jest HDL i trójglicerydy.

  Jeśli HDL jest wysoki to super . Ja ma 69
  Trójglicerydy również mam rewelacyjne – 92
  Obecnie całkowity 288 nie martwi mnie , bo mój organizm świetnie sobie radzi z oczyszczaniem żył – bo za to odpowiedzialny jest HDL.

 12. Łukasz

  Dzień dobry mam 32lata 94kg 181cm i mam pytanie odnośnie mojego cholesterol ostatnio zrobiłem badania i nie wiem czy jest dobrze. Cholesterol całkowity 234, cholesterol ldl145, cholesterol nie hdl 173, 00 proszę o pomoc

  1. Milka1293

   Dzień zacznij od szklanki ciepłej wody. I powtarzaj to jeszcze 2,3 razy w ciągu dnia (pomaga wypłukać zły cholesterol. Jeżeli możesz pij dużo zielonej herbaty, dobra jest np. z owocem granatu lub żurawiny.
   Zmień dietę. Odchudź talerz. Zero słodyczy i alkoholu, ewentualnie trochę owoców przed obiadem, a nie po obiedzie. Mięso tzw. białe, czyli drób, na parze. Oliwa z oliwek. Warzyw ile chcesz zarówno surowych jak i gotowanych, ograniczyć tylko ziemniaki. Jajka na miękko rano na śniadanie 3 razy w tygodniu. Sery: mozarella i feta, twaróg najwyżej półtłusty. Zapomnij o serze żółtym. Po miesiącu takiej diety cholesterol wrócił do normy, a mam 66 lat. Najgorsze są pierwsze 2 tygodnie, a potem idzie dobrze.

 13. Ania

  chyba mam nietypowy profil lipidowy. Cholesterol całkowity 170. Dobry HDL 87, zły LDL 46, trójglicerydy 101. Zrobiłam przy okazji. Mam 38 lat. Fakt dużo się ruszam na świeżym powietrzu (mam 3 dzieci) i bardzo dbam o to co jem.

 14. Krzysiek

  Odebrałem wyniki I się przerazilem,

  Całkowity, 317
  HDL, 93
  LDL, 213

  Waga 83 wzrost 184, całe życie sport na maxa…ostatnio nie treniwalem przez rok (kontuzja) Bylem u lekarza I przepisał leki tylko pytanie czy je brac ? bo różne sa opinnie na ich temat…prosze o komentarz.

 15. Jarema

  U mnie jest od dawna tez cos na bakier z tymi wynikami i nawet rodzinny nie wie jak do tego podejsc. Otoz zlego mam troche ponizej dolnej granicy za to dobrego duzo ponad górna.I to ten dobry powoduje to ze ogolny mam podwyzszony czyli zly bo chyba ok 220

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

83 − = 79