Jeżeli chodzi o łupież pstry, leczenie domowe może przynieść naprawdę pożądane rezultaty. Oczywiście idzie ono w parze z higieną i profilaktyką. Ponadto chcąc wyeliminować łupież, trzeba działać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz organizmu. Na kondycję skóry, na której wystąpił łupież pstry, pozytywnie wpłynie zmiana diety i aktywność fizyczna, ponieważ otyłość należy do jednych z przyczyn powstawania tego grzybiczego schorzenia. Warto także zadbać o odpowiedni dobór garderoby i postawić na tkaniny przewiewne, takie jak bawełna czy wiskoza, gdyż potliwość służy tylko namnażaniu grzybów. W przypadku łupieży pstrego leczenie domowe może jednak nie przynieść pożądanych rezultatów, jeżeli chory przyjmuje doustną antykoncepcję czy sterydy. Należy jednak pamiętać, że nie wolno na własną rękę przerywać przyjmowania leków. Trzeba wcześniej zasięgnąć opinii lekarza.
Łupież pstry – leczenie domowe na dwa sposoby
Jeżeli dopadł cię łupież pstry, leczenie domowe pozwoli Ci się go pozbyć skutecznie i bez wydawania majątku. Wystarczy zastosować odpowiednie zioła, ograniczające lub powstrzymujące łojotok, będąc pożywką dla grzybów.
W leczeniu powinno się uwzględniać następujące składniki:
- glistnik jaskółcze ziele – zimnym wywarem z tego zioła należy wielokrotnie przemywać zmienioną część skóry. Do jego przygotowania wystarczą zaledwie dwie łyżki glistnika, zalanych letnią wodą, gotowanych przez 10 minut. PAMIĘTAJ! Mieszanki tej używaj tylko na łupież pstry! Domowe sposoby mogą być stosowane jedynie ze swoim przeznaczeniem. W przypadku glistnika, nie wolno go pić, ponieważ jako wywar jest on trujący!
- kurkuma, nagietek lub propolis – 3-4 łyżeczki jednego z ziół w proszku należy rozrobić w 1 szklance wody, doprowadzając ją do wrzenia, gotować przez 8 minut. Mając łupież pstry, leczenie domowe tak przygotowaną, ostudzoną maścią wykonywać poprzez nakładanie jej na dane partie ciała i trzymać przez 30 minut, po czym zmyć letnią wodą.
Powyższe metody się nie sprawdziły i nadal masz łupież pstry? Leczenie, domowe sposoby, jak i inne medoty trzeba po prostu testować dotąd, aż znajdzie się rozwiązanie idealne dla siebie. Poniżej podajemy składniki, które również warto wziąć pod uwagę przy leczeniu łupieżu pstrego:
- olejek z drzewa herbacianego,
- nalewka z kwiatów nagietka,
- olej kokosowy,
- aloes,
- olejek pichtowy,
- olejek z oregano,
- jogurt,
- soda oczyszczona.
Powyższe składniki warto wykorzystywać przede wszystkim w robieniu okładów czy kąpieli. Jeżeli chodzi o łupież pstry, leczenie, domowe sposoby czy specjalne kuracje przez kosmetyki na łupież pstry przyniosą pozytywne rezultaty jedynie w przypadku jego regularnego stosowania. Okłady czy przemywanie skóry powinno wykonywać się średnio 1-2 razy dziennie. Pierwsze efekty leczenia można natomiast zobaczyć od kilku tygodni do kilku miesięcy później. Mając jednak już raz łupież pstry, leczenie domowymi sposobami nie zażegna choroby raz na zawsze. Warto pamiętać, ze schorzenie to ma tendencje do nawracania, z tego względu niezwykle istotna jest profilaktyka, w tym przede wszystkim odpowiednie dbanie o higienę osobistą i noszenie przewiewnej odzieży w upalne dni.
Łupież pstry – leczenie octem i czosnkiem
Masz nawracący łupież pstry? Leczenie octem jest w tym przypadku genialnym rozwiązaniem. Najlepszy jest w tym przypadku ocet jabłkowy, który można stosować zarówno doustnie, jak i na zewnątrz skóry. W tym drugim przypadku należy wykonywać okłady z octu lekko rozcieńczonego w wodzie. Najlepiej połączyć to z naparem z dwóch łyżeczek suszonego rumianku rozrobionych w szklance gorącej wody. Jeżeli chodzi o łupież pstry, leczenia i domowych sposobów jest oczywiście więcej. Ciekawym rozwiązaniem jest też czosnek, który należy zaraz po wyciśnięciu przykładać do chorej partii skóry. Czosnek dodatkowo łagodzi towarzyszący często łupieżowi pstremu świąd.