Co to jest łysienie androgeniczne, jego przyczyny i specyfika choroby. Łysienie androgenowe to schorzenie, które dotyka przede wszystkim mężczyzn (według niektórych danych aż do siedemdziesięciu procent ogółu populacji), rzadziej kobiety (do czterdziestu procent). Podstawowy powód u obu płci jest podobny – hormony płciowe zwane androgenami w pewnym momencie życia wywołują odbiegającą od normy reakcję mieszków mieszków włosowych. Organizm staje się zbyt czuły na występowanie dihydrotestosteronu (w skrócie DHT), czyli mniej złożonegow budowie odpowiednika testosteronu. Reakcja ta ma często konotacje genetyczne, i to geny powodują, że włosy mają skłonność do wypadania włosów lub nie. Najpierw cechuje je większa łamliwość, kruchość. Później w ogóle proces wyrastania nowych włosów całkowicie zanika. Wtedy konieczna staje się wizyta u specjalisty lekarza dermatologa – trychologa, który zajmuje się właśnie włosami. Może on przepisać odpowiednie leki, które będą miały działanie natychmiastowo przeciwdziałające działaniu enzymu 5-alfa-reduktaza, który jest odpowiedzialny za niekorzystne zmiany.
istnieją pewne wspólne czynniki, które sprzyjają występowaniu choroby. Oprócz wspomnianych dziedzicznych uwarunkowań należy do nich przede wszystkim przetłuszczona skóra na głowie, która jest bezpośrednim wynikiem przekraczającego normę wydzielania łoju. Ostatnim bodźcem jest nadmiernie naprężona skóra głowy.
Łysienie androgenowe mężczyzn
Gdy choroba ta dotyka mężczyzn zauważalne są pewne typowe symptomy, które nie pojawiają się u kobiet. To objawy wizualne – u męskiej części chorych najpierw pojawia się charakterystyczne przerzedzanie i ustępowanie włosów na linii czoła. Fachowcy nazywają to „wysokim czołem”. Również zakola stają się wtedy coraz bardziej widoczne i rozpoznawalne. Na samym początku są jeszcze niewielkie, potem zaczynają zajmować coraz większą powierzchnię ciała. Włosy u samej góry głowy także ulegają zdziesiątkowaniu, powstaje łysina. Same szczegółowe przyczyny, poza tą podstawową, która wymieniona została na samym początku tekstu są w niektórych wypadkach różne od tych u kobiet. Należą do nich:
- palenie papierosów
- korzystanie z niektórych środków, które mają za zadanie zmienić poziom hormonów i zwiększyć przyrost masy mięśniowej
Najbardziej popularnym i skutecznym środkiem stosowanym przez mężczyzn, których dotyczy łysienie androgenowe jest pochodna pirymidyny o nazwie Minoxidil.
Łysienie androgenowe u kobiet
Choroba ta, gdy już występuje u kobiet ma przebieg przewlekłej choroby dziedziczonej w genach po przodkach i najbliższej rodzinie. Zazwyczaj występuje ono u kobiet w wieku więcej niż trzydziestu lat i oprócz zwyczajowej postaci zdarza się, że objawia się inaczej niż u mężczyzn. Tą postać określa się jako rozlaną. Proces łysienia dzieli się na trzy etapy:
- prześwit na czole
- zwiększenie prześwitu
- widoczna staje się skóra głowy
Warto wiedzieć, że czynników sprzyjających i przyczyn u kobiet jest zdecydowanie więcej. Oprócz już wymienionych to także przyjmowanie różnych leków, wszelkie nieregularności w przebiegu cyklu miesiączkowego oraz tempo potęgowania się objawów.