Najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy jest profilaktyka pierwotna, czyli powstrzymanie się od działań, które mogą wywołać tę chorobę. W przypadku raka szyjki macicy byłaby to abstynencja płciowa, ponieważ nawet stosowanie prezerwatywy nie daje 100% ochrony przed zakażeniem onkogennym typu HPV. A ponieważ warunek abstynencji płciowej jest nierealny, drugą najważniejszą metodą profilaktyki są szczepienia.
EMA, Europejska Agencja Leków, organ Unii Europejskiej , której zadaniem jest monitorowanie bezpieczeństwo stosowanych leków i szczepionek przeprowadziła analizę i wydała komunikat uznający szczepienia przeciw HPV za bezpieczne, zresztą nie tylko ona. Skuteczność szczepionki przeciw zmianom nowotworowym określa się na 90% skuteczności [więcej informacji znajdziesz na tej stronie].
Szczepionka HPV skutki uboczne
Szczepionkę HPV oskarża się o różnego rodzaju powikłania poszczepionkowe. Szczepionka HPV powikłania, na które powołują się jej przeciwnicy, to: zapadalność na przedwczesną niewydolność jajników oraz występowanie zaburzeń układu odpornościowego.
Szczepionkę aplikujemy osobie zdrowej i silnej, a na pewno zanim dochodzi do zakażenia wirusem brodawczaka. Przeciwwskazaniem do szczepienia jest nadwrażliwość na składniki szczepionki oraz inne choroby, szczególnie gdy towarzyszy im gorączka. Po aplikacji szczepionki może pojawić się odczyn alergiczny, w takim przypadku należy zrezygnować z kontynuacji szczepienia.
Koszt szczepienia
Koszt cyklu szczepień, czyli 3 dawek: 0-2-6 miesięcy wynosi ok. 450 złotych.