Zauważyłeś, że pojawiła się u Ciebie brązowa plamka na skórze? Nie bój się, ona nie musi oznaczać bielactwa. Być może to pierwszy objaw wystąpienia u Ciebie zakażenia grzybiczego, zwanego łupieżem pstrym.
Najczęściej choroba ta występuje w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, ale coraz częściej można ją spotkać także u mieszkańców naszego kraju, pomimo, iż panuje u nas klimat umiarkowany. Zakażenie najczęściej pojawia się w okresie letnim, kiedy wysokie temperatury powietrza powodują u nas wzmożoną potliwość. Wilgotne środowisko naszej skóry, sprzyja bowiem rozwojowi grzybicy. Znaczenie dla postępu choroby ma także otyłość, tłusta skóra, zmiany chorobowe oraz osłabiony układ immunologiczny, a także wiek pacjenta, bowiem najczęściej występuje on u dojrzewającej młodzieży, a rzadziej u osób starszych czy małych dzieci.
Łupież pstry wywołują drożdżaki z grupy Pityrosporum. Tak naprawdę każdy je ma na swoim ciele, bowiem zawiera je nasza flora mikrobiologiczna, jednak przy sprzyjających warunkach, o których już wspomnieliśmy, następuje ich rozrost i dochodzi do zakażenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to choroba zakaźna. Pierwszym objawem są brązowe plamki na skórze. Najczęściej pojawiają się na tułowiu, klatce piersiowej, ramionach, szyi oraz karku. Czasem są one lżejsze, czasem ciemniejsze, w zależności od pory roku, jak również stopnia zaawansowania choroby. W miejscach gdzie pojawią się zmiany chorobowe, często występuje także swędzenie, jako, że skóra jest tu sucha i się łuszczy. W trakcie rozwoju choroby plamki łączą się tworząc jedną dużą, ciemną całość. Brązowa plamka na skórze wygląda nieestetycznie, co przyprawia pacjentów o duży dyskomfort. Latem, kiedy pacjent zaczyna się opalać, zmiany nie poddają się temu procesowi, przez co odznaczają się na skórze jeszcze bardziej, tworząc jasne plamy.
Prawidłową diagnozę przebarwień na ciele postawi dopiero lekarz Dermatolog. Zeskrobie on kawałek skóry i podda badaniu mikrobiologicznemu. Dzięki temu dowie się czy zmiany są postacią drożdżaka Pityrosporum czy brakiem pigmentacji w skórze, zwanej popularnie bielactwem. Drugą metodą diagnozowania łupieżu pstrego jest dokładne obejrzenie plam pod lampą Wooda. Pod wpływem jej światła, bazowe plamy przybierają kolor żółtawo-zielony. Rzadko, aczkolwiek na świecie także się wykonuje biopsję zmienionej chorobowo skóry.
Grzybica versicolor (tak inaczej nazywa się łupież pstry), jest łatwa do wyleczenia, aczkolwiek cały ten proces trwa bardzo długo, nawet do kilku miesięcy, i jest bardzo żmudny. Polega na smarowaniu miejsc, zmienionych chorobowo, maściami zawierającymi w swoim składzie klotrimazol i ketokonazol, terbinafiny, jak również siarczek selenu oraz pirytonian cynku, a także kwas salicylowy. Oprócz tego chory powinien się zaopatrzyć, w aptece, w specjalne mydła i szampony przeciwłupieżowe oraz przeciwgrzybicze. Lekarz może przepisać także doustne leki przeciwgrzybicze dostępne na receptę. Po zakończeniu leczenia, kolor skóry wraca do normy.