Domowe sposoby na hemoroidy

Rate this post

Hemoroidy to wstydliwy problem, który dotyka coraz więcej osób przed trzydziestką. Choroba hemoroidalna powoli przestaje być tematem tabu. Pojawiają się kampanie społeczne promujące częste diagnozowanie i leczenie przerostów guzków krwawniczych.

Istnieją grupy, które powinny regularnie poddawać się badaniom w kierunku choroby hemoroidalnej. Ludzie prowadzący siedzący tryb życia lub chorujący na nadciśnienie tętnicze są w grupie szczególnego ryzyka. Hemoroidy w ciąży są popularnym schorzeniem wśród ciężarnych kobiet. W tych przypadkach ważną kwestią jest jak najszybszy wykrycie powstającego problemu, co pozwoli na uniknięcie zabiegów chirurgicznych, niezbędnych przy zaawansowanym przeroście guzków krwawniczych.

W przypadku wczesnej diagnozy, proktolog zleca swoim pacjentom przeprowadzanie zabiegów we własnym domu. Są to tak zwane domowe sposoby na leczenie hemoroidów i ich skuteczność w dużej mierze zależy od regularności ich stosowania oraz upływu czasu. Najpopularniejszym z nich jest własnoręczne aplikowanie leków w postaci czopków, maści i kremów. Specyfiki te mogą być przepisywane tylko przez wykwalifikowanego lekarza. Ważnym jest, aby nie stosować ich na własną rękę.

Leczenie hemoroidów

Leki na hemoroidy mają głównie właściwości przeciwbakteryjne i znieczulające. Ich podstawowymi składnikami są wyciągi z kasztanowca, nagietka i arniki górskiej, które pomagają także w szybkim likwidowaniu stanów zapalnych. Drugim zabiegiem, często zlecanym przez proktologów, są nasiadówki. Aby przeprowadzić nasiadówkę wystarczy nalać do wanny letniej wody i usiąść w niej z podkurczonymi nogami. Do wody należy dodać wywaru z kory dębu, rumianku lub nadmanganianu potasu.

W przypadku silnego nasilenia choroby dużą ulgę przynoszą ciepłe kąpiele z dodatkiem olejku o właściwościach przeciwzapalnych i uspokajających (np. cytrynowego lub jałowcowego). Działanie nasiadówek i kąpieli polega na zmniejszeniu obrzęku i wspomaganiu przepływu krwi, co doraźnie łagodzi ból.

Trzecim z domowych sposobów leczenia choroby hemoroidalnej jest przemywanie okolic odbytu chusteczkami nasączonymi wywarem z  nagietka lub rumianku. Łagodzi to podrażnienia błony śluzowej i niweluje pieczenie. Ten sposób działa szczególnie dobrze na hemoroidy po porodzie.

Ostatnim i najmniej doraźnym domowym sposobem jest picie ziołowych herbatek. Na rynku można znaleźć gotowe mieszanki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć swoją własną. Należy jedynie pamiętać o tym, aby znalazły się tam piołun, pokrzywa i czarny bez. Zioła te mają silne właściwości ściągające. Z tego powodu bardzo dobrze uśmierzają ból związany z chorobą hemoroidalną. Dobrze jest też dodać do każdej herbatki przeciśnięty ząbek czosnku.

Hemoroidy to wstydliwy problem i bardzo wielu ludzi nie decyduje się na wizytę u lekarza mimo postępujących objawów i zwiększającego się dyskomfortu w okolicach odbytu. Jednakże wczesne zdiagnozowanie problemu pozwoli na uniknięcie kłopotliwych i bolesnych zabiegów chirurgicznych. Dzięki diagnozie  będzie można zahamować rozwój choroby za pomocą domowych sposobów.

2 odpowiedzi do artykułu “Domowe sposoby na hemoroidy

  1. Kenzo

    Ile mniej by było osób w szpitalach, gdyby udało się wszystkich przekonać, że w przypadku zdrowia coś takiego jak wstyd nie istnieje. Jak słyszę, że ktoś się wstydzi hemoroidów, to nie wiem śmiać się czy płakać. Hemoroidy to taka sama choroba jak np. angina – anginy czy grypy też się wstydzicie?

  2. Firlej

    Zioła na hemoroidy są bardzo skuteczne, ale najlepiej sporządzać je samemu. Powinny być bowiem świeże, a nie suszone. Suszone tak dobrze już nie działają, i choć są zachwalane przez sprzedawców, to według mnie jak chcecie usunąć hemoroidy domowymi sposobami, to najlepiej trochę się wysilić i dotrzeć do świeżych, a nie suszonych ziół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

58 − = 53