Jak leczyć haluksy

Rate this post

Choroba zwyrodnieniowa stopy czyli tak zwany haluks, to dolegliwość, która w znacznej większości dotyczy kobiet. Jak wynika z przeprowadzanych badań, na koślawy paluch cierpi około połowy pań. Do takiego stanu rzeczy przyczyniają się liczne zaniedbania dnia codziennego, takie jak niewłaściwa dieta, prowadząca do nadwagi czy zbyt częste używanie szpilek na wysokim obcasie.

Z haluksami jest podobnie jak z innymi schorzeniami – najważniejsza jest profilaktyka. Jednak w przypadku, gdy haluks się rozwinie, wówczas często jedynym wyjściem jest zabieg operacyjny.

Dlaczego powstają haluksy?

Deformacja stopy następuje stopniowo. Zbyt częste chodzenie w butach na wysokim obcasie, które w dodatku są zakończone wąskim czubem, powoduje nierównomierne rozłożenie ciężaru całego ciała na powierzchni stopy. Następuje rozwój płaskostopia i deformacja przedniej części stopy. Ciężar ciała często przekładany jest na zewnętrzną krawędź, a śródstopie i duży paluch przestają spełniać swoją rolę. Deformacja stóp, która powstaje przez niewłaściwe chodzenie, zbyt dużą wagę ciała czy nieodpowiednie obuwie, to dolegliwość bardzo bolesna, która skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Skłonności genetyczne do choroby

Niewłaściwa profilaktyka, w tym źle dobrane obuwie, nadwaga czy stojący tryb życia, to tylko niektóre przyczyny, mogące powodować powstawanie haluksów na stopach. Inną, równie popularną przyczyną powstawania tego schorzenia, są czynniki genetyczne. To właśnie w genach zapisane są takie informacje, jak kształt powierzchni stopy, twardość tkanki łącznej czy podatność kości i stawów na deformacje.

Zwlekanie z diagnozą

Znaczna część pacjentów, u których dochodzi do deformacji palucha, zwleka z wizytą u lekarza specjalisty. Próbują oni najpierw domowych kuracji – maczania stóp w specjalnych ziołowych roztworach czy stosowania cudownych plastrów znanych z reklam telewizyjnych (więcej info: http://haluksy.net.pl/). W momencie, gdy ból staje się nie do zniesienia, a zdeformowany palec zdecydowanie utrudnia zakup odpowiedniego obuwia – dopiero wówczas pacjenci zgłaszają się do lekarza.

Leczenie haluksów

Im szybciej problem zostanie wyprowadzony, tym prościej można stosować leczenie zachowawcze i uniknąć konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. W pierwszej kolejności, aby uśmierzyć ból, można sięgnąć po specjalne, medyczne plastry żelowe czy też nakładki żelujące na haluksy. Produkty te dostępne są w większości aptek. Innym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych klinów międzypalcowych, które przywracają właściwe ustawienie stopy. Zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu haluksów zalecane są również specjalne aparaty korekcyjne, do stosowania w dzień lub w nocy. Rozwiązaniem ostatecznym, które stosowane jest w sytuacjach znacznej deformacji stopy, jest zabieg operacyjny polegający na korekcie zdeformowanej stopy.

Jak można zapobiegać leczeniu haluksów?

Przede wszystkim, przed chorobą można skutecznie ochronić się poprzez noszenie wygodnego, dobrze wyprofilowanego obuwia na płaskiej podeszwie. Oczywiście nie oznacza to całkowitej rezygnacji ze szpilek, a jedynie użytkowanie ich przy specjalnych okazjach.

2 odpowiedzi do artykułu “Jak leczyć haluksy

  1. Mania

    Nie mogę już słuchać jak niektórzy wymyślają metody na leczenie haluksów. Jeszcze nie słyszałam, żeby komukolwiek przeszły haluksy, albo żeby coś się zmieniło po tym, jak mu posmarowali coś maścią czy nie wiadomo co. Operacja i tylko operacja.

  2. fajna

    Jeszcze są wkładki na haluksy, które podobno działają, ale w moim przypadku nic to nie dało. Nosiłam je wprawdzie z przerwami, ale chyba to nie jest nic dziwnego, że motywacja spada jak żadnych efektów nie widać. Haluks się nie zmniejszał i pewnie czeka mnie i tak operacja, którą mogłam zrobić przed zimą i już by było po sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

10 + = 20