Słysząc słowo „łupież” najczęściej kojarzymy to pojęcie ze skórą głowy oraz płatkami zrogowaciałego naskórka pojawiającymi się we włosach i na ubraniu. Co to jest łupież pstry? Czy wiemy, że taka choroba w ogóle istnieje? Najczęściej nie mamy o tym bladego pojęcia dopóki ta przypadłość nie dotknie nas samych lub kogoś z najbliższego otoczenia. Czymże jest ta choroba? O tym dalej.
Łupież pstry to choroba skóry wywołana przez zakażenie grzybicze, najczęściej grzybami drożdżopodobnymi gatunku Malassezia globosa bądź Malassezia furfur. Jako iż grzyby te występują na naszej skórze w normalnych warunkach, choroba ta może objawić się dopiero w w stanach obniżonej oporności naszego organizmu ( grzyby wywołują zakażenie). Łupież pstry jest również często diagnozowany w czasie dojrzewania- zmiany hormonalne wywołują wzmożone wydzielanie łoju, którym „odżywiają się” grzyby, to drugi ze sposobów który powoduje zakażenie, w efekcie wywołuje opisywany łupież.
Czym objawia się choroba i skąd nazwa „pstry łupież”?
W tym przypadku mamy do czynienia z plamami pojawiającymi się na ciele. To właśnie od plam, bierze się nazwa „pstry łupież”. Plamy te możemy najczęściej zauważyć na klatce piersiowej, jednak niekiedy zwiększają swój obszar, pojawiając się między innymi na karku, plecach, w pachwinach, a nawet na twarzy. Zazwyczaj mają one czerwony lub ciemno beżowy kolor, a ich brzegi określa się jako szare. Plamy charakteryzują się wielkością w przedziale ok 3-4 mm, mogą się zlewać tworząc tzw mozaikowe wzory, jednak zmiana pigmentacji skóry to nie jedyny problem w tej przypadłości. Skóra na której pojawiły się plamy bardzo często swędzi, może także dochodzić do łuszczenia (jak w przypadku łupieżu występującego na głowie). Plamy mają do siebie również to, że nie ulegają opaleniu, a więc na skórze zauważymy jaśniejsze miejsca, tam, gdzie wystąpiły zmiany skórne.
Jako iż łupież pstry jest wywoływany przez grzyby, bardzo często choroba ta powraca, dlatego po skończonej kuracji należy stosować odpowiednią profilaktykę i przede wszystkim dbać o higienę.