Gruźlica nadal jest schorzeniem, którego należy się obawiać. Choć poprawa warunków życia znacząco zmniejszyła szansę na zachorowanie, to jednak nadal zdarzają się osoby, które długo nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Jak można zapobiegać gruźlicy i w jaki sposób można rozpoznać tę chorobę?
Prątki gruźlicy przenoszą się drogą kropelkową, jednak dana osoba nie od razu musi zauważyć efekty takiego zakażenia. Zdarza się, że do choroby nie dochodzi w ogóle lub schorzenie rozwija się dopiero po kilku latach. Dzieje się tak dlatego, iż tego rodzaju drobnoustroje mogą przechodzić w fazę uśpioną. W takim przypadku trudno jest nawet rozpoznać, kiedy mogło dojść do zakażenia. Szybka diagnoza jest podstawą w przypadku leczenia każdej choroby – w przypadku gruźlicy jest to bardzo istotne, ponieważ może ona zniszczyć płuca w znacznym stopniu, a także przenosić się na inne narządy.
Początkowe objawy gruźlicy
Początkowe objawy gruźlicy obejmują zazwyczaj tylko płuca. Dlatego pierwszyą niepokojącą dolegliwością, pojawiającą się przy zakażeniu, jest kaszel. Początkowo nie budzi on zwykle żadnego niepokoju, ponieważ w pierwszej fazie gruźlica może przypominać zwykłe przeziębienie. Jedyną różnicą może być jedynie niepokojący spadek wagi, jednak nie zawsze musi on być dostrzeżony przez zakażonego. Ponadto gruźlica często występuje u osób radykalnie odchudzających się lub wygłodzonych, dlatego tego typu symptom może być uznany za naturalny. Niecharakterystycznymi dolegliwościami w przypadku tego schorzenia są także: podwyższona temperatura ciała oraz większe niż zwykle pocenie się. Rzadko kiedy objawy w tej fazie zmuszają daną osobę do wizyty u lekarza. Więcej o objawach na stronie http://gruzlica.net.pl
Bardzo niepokojącym objawem jest przedłużanie się kaszlu, zwłaszcza jeśli dzieje się tak bez wystąpienia innych objawów infekcji. Taka dolegliwość może pojawić się jednak również w przypadku alergii, dlatego nie należy od razu zakładać najgorszego, jednak nadal warto udać się do lekarza w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych. W przypadku, gdy oprócz kaszlu pojawi się także odkrztuszanie krwistej wydzieliny, oznacza to zazwyczaj, że chorobą jest gruźlica płuc.
Badania gruźlicy
Rozpoznanie gruźlicy musi być poprzedzone badaniami. Choć objawy tej choroby – zwłaszcza kaszel trwający kilka tygodni, wydają się jednoznaczne, jednak mogą wskazywać również na inne schorzenia. Bywa, że taki stan jest wynikiem wyżej wspomnianej alergii wziewnej lub nowotworu płuc. Dlatego, by upewnić się co do rodzaju schorzenia, lekarz może zlecić kilka badań. Najczęściej stosowane jest prześwietlenie płuc. Takie badanie pozwala wykryć zmiany zarówno w przypadku gruźlicy, jak i zapalenia płuc. W sytuacji, gdy lekarz nie jest pewny diagnozy, może zlecić także tomografię płuc. W celu potwierdzenia infekcji wykonuje się również badanie krwi.
Leczenie gruźlicy
Leczenie gruźlicy polega na podawaniu antybiotyków. To niezbędne, by chory przestał zarażać inne osoby. Skuteczna antybiotykoterapia pozwala na skrócenie czasu przebywania chorego w szpitalu. Choć samo leczenie gruźlicy trwać może kilka miesięcy, to jednak czas spędzony w szpitalu nie musi być tak długi. Chory po powrocie do domu musi jednak ściśle stosować się do zaleceń lekarza, zarówno jeśli chodzi o przyjmowanie leków, jak i stosowanie odpowiedniej diety.
Warto pamiętać, że źle leczona lub zbagatelizowana gruźlica może przenosić się i niszczyć inne narządy. Dlatego warto robić wszystko, by nie dopuścić do zakażenia. Na zarażenie się gruźlicą narażone są przede wszystkim osoby, które mają osłabiony organizm. Może być to konsekwencją innych schorzeń lub być wynikiem wyniszczenia organizmu w wyniku stosowania używek lub restrykcyjnej, ubogiej w wartościowe składniki, diety.
Kiedy w końcu lekarze zrozumieją, że gruźlica to nie jest przeziębienie i nie można sobie tak frywolnie podchodzić do diagnozowania objawów gruźlicy? Cholera mnie bierze, jak widzę podejście niektórych małolatów co to skończą studia medyczne i już się zachowują jakby wszystkie rozumy pozjadali. A potem gruźlica i inne choroby powracają cyklicznie jak w zegarku.
Ale co chcesz od małolatów po studiach? Przecież coraz częściej jest tak, że wiele osób nie zostaje lekarzami dlatego, że są wybitnymi jednostkami, tylko dlatego, że ich rodzice byli lekarzami. I kończy się na tym, że gruźlica to dla nich temat, o którym może gdzieś coś tam słyszeli, ale nie wiedzą gdzie i co. Dlatego dają najpierw leki na przeziębienie i patrzą czy trafili.