Popularne tabletki na trądzik

Rate this post

Trądzik to uciążliwa dolegliwość nękająca zarówno ludzi młodych, jak również osoby dorosłe, a walka ze zmianami nim wywołanymi żmudna i długotrwała. Obecnie stosowane jest leczenie trądziku izotretynoiną zawartą w lekach na receptę. Izotretynoina na trądzik działa ściągająco, hamuje wydzielanie łojotoku. Leki hormonalne na trądzik, dostępne obecnie na rynku to m.in. Izotek, Aknenormin, Roaccutane, Axotret, Curacne.

Izotek 

Lek występuje w postaci kapsułek przeznaczonych do stosowania doustnego, najlepiej w czasie posiłku, gdyż zwiększa to jego skuteczność. Jego przyjmowanie odbywa się pod kontrolą lekarza specjalisty. Kuracja izotekiem trwa od 16 do 24 tygodni, ważne jest unikanie przebywania na słońcu w tym okresie. Przeciwskazaniem do przyjmowania preparatu jest:

 • ciąża,
 • okres karmienia piersią,
 • niewydolność wątroby,
 • podwyższone stężenie lipidów we krwi
 • hiperwitaminoza witaminy A.

W trakcie trwania leczenia, z uwagi na silne działanie leku, mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne, takie jak:

 • bóle i zawroty głowy,
 • nadmierna senność,
 • suchość jamy ustnej, warg, skóry i oczu,
 • krwawienie z nosa,
 • anemia.

Aknenormin

Lek na trądzik należący do grupy retinoidów. Więcej przeczytasz o nim tutaj. Stosuje się go do leczenia ciężkich postaci trądziku z ryzykiem powstania blizn. Lek należy przyjmować doustnie podczas posiłków, gdyż zwiększa to jego skuteczność nawet dwukrotnie. Preparat wydawany na receptę, dawkowanie leku jest ustalane indywidualnie, dostatosowane do masy ciała pacjenta. Leczenie trwa od 16 do 24 tygodni. Przeciwskazaniami przyjmowanie tetracyklin, nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku i te wymienione przy Izoteku. W czasie stosowania kuracji należy unikać długiego przebywania na słońcu. Nie zalecane jest łączenie leku z alkoholem.

Roaccutane

Roaccutane są to tabletki na trądzik na receptę. Preparat pomaga w przypadku ciężkiej postaci trądziku. Kuracja zwykle trwa nie dłużej niż 24 tygodnie. W czasie stosowania leku należy ograniczyć przebywanie na słońcu oraz nie stosować kosmetyków powodujących przesuszenie skóry. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest ciąża i okres karmienia piersią. Przyjmowanie preparatu może powodować liczne skutki uboczne natury fizjologicznej, wymienione na ulotce leku. Rzadziej skutkiem ubocznym może być również pogorszenie stanu psychicznego. Zabronione jest oddawanie krwi w okresie trwania cyklu oraz przez miesiąc po zakończeniu. W wielu krajach jest to lek zakazany.

Axotret

Lek wydawany na receptę, przyjmowany wyłącznie pod kontrolą lekarza. Omawiane tabletki na trądzik działają pobudzająco na odnowę komórek naskórka, zmniejsza rogowacenie oraz hamuje wydzielanie sebum. Stosowany doustnie, w trakcie posiłków. Kuracja medykamentem trwa zwykle od 16 do 24 tygodni, w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz ustalonej dawki leku. W trakcie trwana cyklu mogą wystąpić skutki uboczne w postaci:

 • rozwijania się różnego rodzaju stanów zapalnych,
 • senności,
 • pogorszenia widzenia,
 • odczuwania nadwrażliwości na światło,
 • złego samopoczucia psychicznego.

Zabronione jest przyjmowanie leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Curacne

tabletki do leczenia trądzikuLek przepisywany przez lekarza. Kuracja standardowo trwa do 24 tygodni. Stosowany przy leczeniu trądziku opornym na działanie leków nakładanych miejscowo. Podczas trwania kuracji i do 6 miesięcy po zakończeniu  zalecane jest nawilżanie skóry i unikanie ekspozycji na słońce. Możliwe liczne skutki uboczne podczas trwania cyklu, w tym przesuszanie różnych części ciała powodujące stany zapalne, pogorszenie widzenia, zwłaszcza o zmroku oraz zmienne nastroje. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem.

Omawiane leki oraz  tabletki hormonalne na trądzik nie należy zażywać podczas trwania ciąży i w okresie karmienia piersią.

W składzie leków na trądzik znajduje się izotretynoina. Opinie są różne, jednak z przewagą głosów o jej skuteczności w walce z trądzikiem. Ponieważ izotretynoina jest silnie działającą substancją aktywną, należy obserwować reakcję ciała oraz skontaktować się z lekarzem w przypadku zauważenia niepokojących objawów. O działaniu ubocznym leków można poczytać również na forach lub stronach informacyjnych, wpisując w wyszukiwarkę hasło “izotretynoina skutki uboczne”. Podczas trwania kuracji zalecane jest stosowanie kremów nawilżających.

4 odpowiedzi do artykułu “Popularne tabletki na trądzik

 1. Natalia

  Moja historia z lekami na bazie izotretynoiny była dość długa i kręta, ale ostatecznie postanowiłam rzucić te leki i zwrócić się do natury – trafiłam na krem Sevolium i jestem zadowolona 🙂 trądziku coraz mniej a nastrój cały czas w normie (w przeciwieństwie do ich spadków w czasie kuracji tymi..”lekami”)

 2. Starmie

  nie polecam izoteku, miałam krwawienia z nosa, martwiłam się co jest nie tak, zaczęłam robić badania, podejrzewałam anemię – okazało się że to te leki tak działają. Przerwałam kurację, bo nie czułam się po nich zbyt dobrze.

 3. Lidka

  u mnie sprawdził się krem sevolium – znalazłam go na którymś forum, nie pamiętam nazwy, ale bardzo go tam zachwalali, że naturalny – zaryzykowałam i wiem teraz, że warto było. Zredukował moje zaczerwienienia na buzi a o nowych wypryskach zapomniałam już po około 2tygodnach kuracji. Mówię Wam.. lepiej naturalnie niż hormonalnie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

45 − 44 =