Przyczyny trądziku różowatego

Rate this post

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która pojawia się w wieku 25 – 35 lat albo 45 – 55. Jego objawy to zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. W związku z tym bardzo ważne jest odpowiednie leczenie, w którym stosuje się m.in. leki przeciwzapalne albo przeciwbakteryjne. Jednak jego przyczyny pojawiania się nie są do końca jeszcze znane.

Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn i przeważnie pojawia się u osób, które mają do tego predyspozycje genetyczne. Jednak wpływ na tę chorobę mają również zaburzenia endokrynologiczne, a mogą to być skłonności do alergii czy też nadciśnienie tętnicze. Za przyczyny trądziku różowatego mogą być odpowiedzialne też problemy żołądkowe, a także nieregularne wypróżnienia.

Za jego podłoże uważa się również zaburzenia naczynioruchowe, które właśnie są związane z wrażliwością układu nerwowego na różne bodźce zewnętrzne. Zalicza się tutaj: promieniowanie UV, stres, wysoką temperaturę, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, czyli takich, które zawierają alkohol, mentol czy aceton. Do tego dochodzi nieprawidłowa dieta, a więc alkohol oraz ostre i pikantne potrawy, a także niesprzyjające warunki atmosferyczne, czyli wiatr, mróz oraz wahania temperatur.

Przyczyny trądziku różowatego to mogą być również odczyny alergiczne i wymienia się tutaj alergeny inhalacyjne, do których zaliczono kurz domowy, pyłki drzew, pierze, pyłki chwastów, pyłki traw, ale też Dermatophagoides pteronyssimus i Dermatophagoides farinae. Poza tym wymienia się jeszcze alergeny pokarmowe, które mają wpływ na trądzik, a są to używki, mleko i produkty mleczne, ostre przyprawy, jarzyny oraz owoce.

Czytaj więcej o przyczynach: https://acnerose.pl/przyczyny-i-objawy-tradziku-rozowatego/

Poza tym przyczyny, które powodują trądzik albo go zaostrzają, to także: choroba tarczycy, zaburzenia miesiączkowania, drożdżaki, posiadanie wirusa opryszczki wargowej, przyjmowanie dużej ilości witaminy B6 i B12. Do tego dochodzi korzystanie z sauny i basenów, gdzie jest chlorowana woda, ale też przyjmowanie zewnętrznych leków, np. glikokortykosteroidów na skórę twarzy oraz stosowanie leków, które obniżają poziom cholesterolu oraz kwasu nikotynowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

72 + = 77