USG jąder pozwala na ocenę zawartości worka mosznowego jąder, najądrzy i ich osłonek oraz na wykrycie obecności żylaków powrózka nasiennego. Dlatego też jest to bardzo dobra metoda wykrycia niepłodności, jeśli stoi ona po stronie mężczyzny. Zaleca się wykonanie tego badania w przypadku wystąpienia bólu jąder, powiększenia moszny, wykrycia guzka poprzez samobadanie jąder czy też w przypadku wycieku z cewki moczowej. Badanie USG jądra przy jego braku w worku mosznowym, pozwala na ustalenie przyczyny tego zjawiska.
Plusem jest brak jakichkolwiek przygotowań, a po badaniu można podjąć się przerwanych działań dnia codziennego. Mężczyźni nie muszą obawiać się USG jąder, ponieważ jest to zabieg bezinwazyjny i bezbolesny, więc nie powinni się też nadmiernie stresować. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, a jeśli chodzi o powtarzalność badania, to można je wykonywać wielokrotnie w ciągu roku, ponieważ pacjent nie jest narażony na działanie szkodliwego promieniowania. Należy zabrać ze sobą aktualną dokumentacje medyczną, w której znajdują się opisy poprzednich badań.
Jak wygląda badanie USG jąder?
Badanie USG jądra wykonuje się w pozycji leżącej. Lekarz pokrywa skórę specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu USG ze skórą pacjenta i wyeliminowaniu pęcherzyków powietrza. Nie należy obawiać się szkodliwego wpływu substancji zawartych w owym preparacie, ponieważ są one obojętne dla skóry i po zabiegu są łatwo zmywalne za pomocą ciepłej wody z mydłem. Po wykonaniu badania możemy liczyć na uzyskanie druku obrazów, które powstały podczas badania, co pozwoli lekarzowi na interpretację ewentualnych zmian w jądrach i okolicy. Następnie przeprowadzany jest wywiad lekarski, mający na celu zapoznanie pacjenta z uzyskanymi wynikami i w razie potrzeby podjęcie konkretnego leczenia czy też wypisania skierowania na dalsze badania.
Badanie USG jąder nie trwa długo, ani też nie powoduje jakiegoś dyskomfortu podczas jego przeprowadzania. Warto więc poświęcić parę minut na wykluczenie ewentualnych zmian nowotworowych.