Łuszczycowe zapalenie stawów to kolejna z chorób reumatycznych, która może wymagać od reumatologa połączenia sił ze specjalistami innych specjalności. W takim przypadku konieczne jest zarówno leczenie mające na celu zminimalizowanie zmian skórnych, jak i zahamowanie postępu zapalenia elementów układu ruchowego.
W przypadku łuszczycowego zapalenia stawów leczenie przebiega podobnie jak w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Zmiany zapalne w tych dwóch chorobach są zazwyczaj podobne i mogą obejmować przede wszystkim małe stawy u rąk i nóg. Okolicznością, jaką musi uwzględnić lekarz reumatolog podczas stosowania preparatów przeciwbólowych w terapii jest fakt, iż zmiany łuszczycowe mogą powiększać się na skutek podawania medykamentów z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Podobnie jak w przypadku innych chorób z tej grupy, łuszczycowe zapalenie stawów nie ma uchwytnej przyczyny. Nie można mu więc w żaden sposób zapobiegać. Właściwa terapia w przypadku łuszczycowego zapalenia stawów może zostać podjęta wcześniej niż w reumatoidalnym, ponieważ osoba ze zmianami skórnymi spowodowanymi łuszczycą powinna udać się do reumatologa już w przypadku pierwszych dolegliwości bólowych i zazwyczaj jest uprzedzona o możliwości wystąpienia drugiej choroby. W przypadku dzieci przebieg choroby może być odwrotny – często najpierw pojawiają się zmiany w stawach, a dopiero potem wykwity skórne. Przez to właściwe leczenie może zostać utrudnione.
Zobacz również: Poradnia Reumatologiczna w Gdańsku – Lifemedica
W leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów mogą zostać użyte leki immunosupresyjne, zwłaszcza jeśli choroba ma ostry przebieg i konieczne jest jej szybkie zahamowanie. Zalecana może być także fizjoterapia, by zmniejszyć dolegliwości bólowe bez podawania środków przeciwbólowych. Reumatolog w przypadku potwierdzenia choroby może udzielić rad odnośnie codziennego trybu życia. Niewskazana jest zazwyczaj całkowita rezygnacja z aktywności fizycznej – takie działanie wpływa zwykle na szybsze zesztywnienie stawów. Polecane są ćwiczenia, które zmniejszają dolegliwości przeciwbólowe, a jednocześnie nie obciążają stawów. Wskazana jest aktywność podczas zabiegów hydroterapii oraz ćwiczenia w wodzie, na przykład na basenie.