Kilka słów o sebum. Co to jest sebum?

Rate this post

dziewczyna z tłustą cerąNadmiar sebum

Jeśli jesteś posiadaczką cery tłustej lub mieszanej, świecąca twarz i nadmiar sebum może dotyczyć także Ciebie. Ok, ale właściwie co to jest sebum? To obco brzmiące słowo oznacza łój, czyli naturalną wydzielinę powstającą na skutek działania gruczołów łojowych naszej skóry. Jak każda inna część naszego organizmu, także ta, posiada jakąś funkcję. Zadaniem sebum jest natłuszczenie oraz ochrona naskórka przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz różnego rodzaju drobnoustrojami. Taka krótka definicja pozwala odpowiedzieć na często zadawane pytanie: „sebum co to?” Co jednak w przypadku, gdy gruczoły łojowe działają na zwiększonych obrotach, a Twoim problemem jest świecąca się twarz ?

Czynniki sprzyjające powstawaniu sebum

 

Po pierwsze przyjrzyj się czynnikom, które mogą powodować nadmierne wydzielanie sebum. Może to być kwestia genów, na które nie masz wpływu. Zmiany hormonalne charakterystyczne dla pewnych etapów życiowych wiążą się ze zwiększoną produkcją łoju, np. u nastolatków, kobiet w ciąży. Duży wpływ na ilość wydzielanego sebum ma przede wszystkim odpowiednia dieta, dlatego aby zmniejszyć łój na twarzy należy zadbać o prawidłową ilość witamin A, B2 i B6 w dostarczanym pożywieniu. Idealnym rozwiązaniem staję się wybór:

 • produktów pełnoziarnistych,
 • warzyw
 • owoców
 • ryb morskich
 • orzechów i nasion

Pielęgnacja świecącej się twarzy

 

Nie bez znaczenia pozostaje pielęgnacja skóry. Dobór kosmetyków na bazie alkoholu nie jest dobrym wyborem. Alkohol początkowo wysusza cerę, by później uzupełnić niedobory poprzez nadmiar sebum na twarzy . Osoby narzekające na świecenie twarzy nie powinny jej pocierać, ponieważ może to skutkować aktywacją gruczołów łojowych. Zwiększone wydzielanie łoju może także powodować stres czy wysoka temperatura. Czynnikiem powodującym wydzielanie sebum, a jednocześnie takim, na który masz wpływ, zdecydowanie jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Rynek kosmetyczny oferuje szeroką gamę kremów regulujących wydzielanie sebum i świecenie się twarzy. Mnogość propozycji może przyprawić o zawrót głowy, jednak analiza składu tych produktów z łatwością pozwala wyróżnić najlepszy specyfik niwelujący sebum na twarzy. Przede wszystkim odrzuć te, które w składzie zawierają nieprzydatną chemię, w zamian wybierz kosmetyki, które zostały stworzone z ziołowych mieszanek (lukrecja, nagietek). Zamiast matujących kremów, zdecyduj się na nawilżające, ponieważ podstawą walki z sebum jest odpowiednie nawilżenie skóry. Działanie takie wykazuje miedź i cynk. W świetle powyższych danych, interesującą propozycją wydaje się być krem Sevolium – krem regulujący wydzielanie sebum. Naturalne, odpowiednio skomponowane składniki mogą w postaci tego serum pozwolić zapomnieć co to jest sebum.

10 odpowiedzi do artykułu “Kilka słów o sebum. Co to jest sebum?

 1. Wiśnia

  Tak, nie zapominajmy zmywać makijażu z twarzy CODZIENNIE. Ja czasami jak przysnę wieczorem na kanapie to nieraz muszę się ocknąć i zmusić żeby zmyć makeup 🙂 ale robię to codziennie. Woda micelarna jest the best. Potem jakiś kremik (np. Sevolium) i jechana!

 2. Lidka

  Codziennie rano tak mi się świeci twarz.. od czego to może być? Dzieje się tak od miesiąca.. wcześniej miałam cerę wręcz wysuszona.. o co chodzi?

 3. Mia

  Wcześniej używałam zwykłego kremu NIVEA ale już nie spełniał swojej roli. Zamieniłam go na Sevolium krem 🙂 fajne jest to, że jest w pełni naturalny

 4. Magda

  Ja już zapomniałam jak to jest mieć zbyt dużą ilość wydzielonego przez cerę sebum. Taki problem miałam, ale rok temu. Podczas gdy już żaden kosmetyk ani lek nie działal, postanowiłam udać się do dermatologa. Stosowałam kremy nawilżające, maści, nawet tabletki. Ale nie przyniosły odpowiedniego efektu. Kiedy stan opłat za rozne leki i wizyty u lekarza przekroczyl 1000 zł, postanowiłam sprobowac zasiegnac opinii Internatek. W sieci było mnóóóóóstwo pozytywnych opinii o kosmetyku Sevolium. Rzeczywiście – Internautki miały racje:) Pomaga!

 5. Ola

  Sebum jest już tylko przykrym wspomnienie minionej zimy. Kiedy zaczęłam stosowanie Sevolium, cera stala się zdrowa. Dziekuje!

 6. Iga

  Ja z problemem nadmiernego wydzielania sebum zmagałam się póki nie odkryłam właśnie opisywanego przez Was kremu. Odżywił, nawilżył, wyregulował moją cerę, teraz jest super!

 7. Ewela

  A ja mam pytanie o ten krem Sevolium. Który ze składników wpływa właśnie na regulacje poziomu wydzielanego przez skórę sebum?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 7 = 1