Chlamydia trachomatis to ściśle ludzki czynnik patogenny, którego bezobjawowymi nosicielami jest 5% mężczyzn i 10% kobiet. Zakażenie szerzy się z człowieka na człowieka drogą płciową, przez bezpośredni kontakt seksualny z zarażoną osobą lub przechodzi z organizmu matki na dziecko w czasie porodu. Spotykane jest również zarażenie spojówek, określane jako jaglica; każdego roku na świecie zachorowuje na nią 400- 500 milinów ludzi, z czego 10- 20 milionów traci wzrok. Natomiast zakażenia chlamydią przenoszone drogą płciową są odpowiedzialne za 50% przypadków zapalenia cewki moczowej u mężczyzn oraz zapalenia szyjki macicy i narządów miednicy mniejszej u kobiet.
Chlamydia. Jak rozpoznać zakażenie?
Tym, co czyni infekcję chlamydią niezwykle groźną jest fakt bezobjawowego przebiegu zakażenia u wielu chorych. Po pierwsze sprzyja to nieświadomemu zarażaniu kolejnych partnerów, po drugie- utrudnia postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia. A bez szybkiej i skutecznej terapii dochodzi do rozwoju wielu poważnych powikłań. Jeśli jednak zakażeniu towarzyszą objawy, są to:
– u mężczyzn występuje bolesność i pieczenie cewki moczowej, częste oddawanie moczu, śluzowo- ropna wydzielina z cewki moczowej (pojawiająca się najczęściej rano) oraz ból jąder;
– u kobiet gorączce często nie towarzyszą inne objawy; mogą wystąpić zmiany w wydzielinie z pochwy, krwawienia między miesiączkami lub występujące po stosunku, pieczenie towarzyszące oddawaniu moczu oraz ból podbrzusza.
Okres inkubacji choroby jest długi, faza utajona może trwać nawet 10 lat. Ma skłonność do przechodzenia w stan przewlekły, utrzymujący się przez wiele lat.
Powikłania infekcji Chlamydia Trachomatis
Nierozpoznana, a tym samym nieleczona chlamydioza powoduje szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych. U kobiet może dojść do groźnych stanów zapalnych szyjki lub trzonu macicy, oraz jajników i jajowodów, co może być powikłane niepłodnością lub ciążą pozamaciczną. Wzrasta ryzyko powikłań ciąży i poronień oraz rozwoju tzw. zespołu cewkowego- problemów z oddawaniem moczu, zaczerwienieniem i obrzękiem cewki. U mężczyzn z nieleczonym zakażeniem chlamydią twierdza się zapalenie jąder i najądrzy oraz postępującą niedrożność nasieniowodów, z bezpłodnością włącznie.
Test PCR na chlamydię
Diagnostyka chlamydii do niedawna opierała się na żmudnych hodowlach tkankowych, czasochłonnych i nie nadających się do szybkiej diagnostyki przesiewowej. Obecnie najpopularniejszy jest test na chlamydię, opierający się na czułej i precyzyjnej technice Real Time PCR, identyfikującej DNA patogenu. Testy te wykonywane są w poradniach dermatologiczno- wenerologicznych, a także dostępne są dla każdego pacjenta, jako testy komercyjne. Po zakupieniu odpowiedniego zestawu, pacjent udaje się do lekarza w celu pobrania wymazu z cewki moczowej, po czym odsyła wymazówkę do laboratorium opracowującego test. Do 7 dni pacjent otrzyma wynik badania. Taki kompaktowy, niedrogi i łatwo dostępny test to doskonała alternatywa dla czasochłonnych badań. Pozwala zdecydować samemu pacjentowi o wykonaniu testu. Zarówno wystąpienie niepokojących objawów, jak i po prostu chęć skontrolowania własnego zdrowia, to doskonały pretekst do wykonania takiego badania. Jeśli podejrzewasz, że to może być chlamydia test rozwieje Twoje wątpliwości. Test na chlamydię pozwoli uchronić się od poważnych i nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych.
Więcej na temat testów PCR przeczytasz w tym miejscu.
Zapraszamy również na portaldermatologiczny.pl