Diagnostyka hemoroidów

Rate this post

Podstawowym etapem, który jest istotny podczas rozpoznawania żylaków odbytu, to prawidłowo przeprowadzony przez lekarza wywiad z chorą osobą. Konieczne jest także wykonanie palcem badania odbytu oraz jego kanału. Aby ocenić stopień zaawansowania choroby, a także odróżnienie jej od innych chorób okolic odbytu, należy przeprowadzić badania endoskopowe, do których należy zaliczyć anoskopie, retroskopie, sigmoidoskopie oraz kolonoskopie.

Anoskopia.

To badanie służące do wziernikowania kanału odbytu oraz końcowego odcinka odbytnicy i pozwala ocenić w dokładny sposób nie tylko kanał odbytu, ale również stopień zaawansowania hemoroidów. Anoskopia jest podstawowym badaniem przeprowadzanym u pacjentów z postawioną przez lekarza diagnozą żylaków odbytu. Przeprowadzenie tego badania nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, jednak wskazane jest opróżnienie pęcherza. Badanie wykonywane jest najczęściej w pozycji leżącej, a na około 10 minut przed jego przeprowadzeniem do odbytu wprowadzany jest specjalny żel znieczulający. Następnie do odbytu wprowadza się anoskop, który umożliwia dokładną obserwację badanego odcinka jelita.

Rektoskopia.

Tak samo ja anoskopia służy do wziernikowania odbytnicy, jednak ze względu na to, iż wziernik jest dwa razy dłuższy, to możliwe jest zobaczenie końcowego odcinka jelita grubego, czyli esicy. Rektoskopia umożliwia pobranie materiału do badania bakteriologicznego i histopatologicznego. W odróżnieniu od anoskopii, na dzień przed badaniem należy się do niego odpowiednio przygotować poprzez wykonanie doodbytniczej wlewki, którą należy powtórzyć w dniu badania na około 3 godziny przed jego rozpoczęciem.

Sigmoidoskopia.

PROCTO VITALETo badanie jelita grubego, które umożliwia obejrzenie powierzchni błony śluzowej, która wyściela poszczególne odcinki końcowej części tego narządu i umożliwia pobranie wycinków do przeprowadzenia dodatkowych badań. Sigmoidoskopia przeprowadzana jest na czczo, jednak na dzień przed jej przeprowadzeniem nie jest wskazane spożywanie przez pacjenta stałych pokarmów. Konieczne jest również wykonanie wlewki doodbytniczej, która ma na celu oczyszczenie jelit, aby badanie mogło być przeprowadzone bez żadnych zakłóceń.

Kolonoskopia.

Służy do badania całego odcinka jelita grubego, jednak wskazana jest wyłącznie u chorych skarżących się na krwawienie z odbytu, którzy ukończyli 50 rok życia. Bardzo często badanie to wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, gdyż towarzyszą mu wyraźne dolegliwości bólowe. Aby przeprowadzenie badania przebiegało bez żądnych komplikacji, konieczne jest przygotowanie się do niego na około tydzień przed planowanym rozpoczęcie.

Wymienione badania są niezwykle pomocne w celu doboru prawidłowego leczenia. W początkowej fazie choroby warto stosować domowe sposoby na hemoroidy jak np. specjalne zioła na hemoroidy, maści, kremy czy czopki.

Czytaj również:

Procto Vitale – Walka z hemoroidami w 3 prostych krokach

2 odpowiedzi do artykułu “Diagnostyka hemoroidów

  1. zniszczony

    Czytam o tych zabiegach i włos mi się jeży na głowie… To już wolę kupić te Procto Vitale na hemoroidy niż dać się masakrować lekarzom. Bo te wszystkie metody leczenia hemoroidów to inaczej nazwać się nie da.

  2. @zniszczony

    Pewnie, że lepiej kupić zioła, które nie są tak inwazyjne i nie powodują skutków ubocznych. Ale pamiętaj, że wcale nie jest to takie oczywiste, gdy hemoroidy osiągnęły już duże rozmiary. Bo wtedy zostanie praktycznie już tylko chirurg i nie będziesz miał wielkiego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

15 − = 8