Większości mężczyzn obrzezanie kojarzy się z wyznawaniem określonej religii, czy pochodzenia z danego kręgu kulturowego. Jest w tym trochę racji, gdyż w pewnych kulturach obrzeza się każdego chłopca kilka dni po jego narodzeniu. Robi się to ze względów religijnych, a także czysto praktycznych. W naszym kręgu kulturowym o obrzezaniu nie mówi się za dużo, a szkoda, bo ten prosty zabieg chirurgiczny umożliwia nam życie bez wielu męczących dolegliwości.
Zabieg obrzezania- jak to wygląda?
Zabieg obrzezania to zabieg chirurgiczny wykonywany przez lekarza urologa. Urolog wycina zwężoną skórę napletka i odpowiednio ją zszywa. Istnieje kilka technik wykonywania obrzezania, które różnią się rozmieszczeniem blizny i efektem estetycznych – w niektórych z nich napletek jest całkowicie odsłonięty, w innych częściowo przykryty.
Zobacz: Zabieg obrzezania w Gdańsku – Poradnia Urologiczna Lifemedica
Zabieg obrzezania- jak się przygotować?
Przez zabiegiem obrzezania należy wykonać odpowiednie badania. Powinniśmy wykonać między innymi badanie ATTP, INR, badanie na obecność przeciwciał anty HCV, badanie na obecność antygenu HBS oraz EKG. Wiele z tych badań możemy wykonać na NFZ, tylko musimy najpierw postarać się o skierowanie od lekarza.
Operacja krok po kroku
Zabieg obrzezania trwa od 45 do 75 minut. Wszystko uzależnione jest od tego jak wielki odcinek napletka zostanie usunięty. Obrzezanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, przewodowym, lub ogólnym.
Jak dbać o siebie po zabiegu?
Po operacji pacjent zostaje jeszcze raz zbadany przez lekarza. Potem dostaje receptę na środki przeciwbólowe, które pozwolą mu przetrwać dni po operacji. Najczęściej ból w miejscu zabiegowym utrzymuje się do tygodnia, dlatego lepiej nie rwać się od razu do pracy. Kolejna konsultacja lekarska po zabiegu odbywa się zazwyczaj po tygodniu, a druga po miesiącu, gdzie lekarz ocenia efekty i kosmetykę zabiegu.
Kiedy można wrócić do pracy?
Okazuje się, że po zabiegu obrzezania nie musimy za długo siedzieć w domu. Gdy wykonujemy pracę biurową możemy do niej wrócić już po 2-3 dniach. W przypadku pracy fizycznej warto odczekać przynajmniej tydzień. Jeśli jesteśmy osobami szczególnie aktywnymi musimy uzbroić się w trochę cierpliwości – do ćwiczeń będziemy mogli wrócić mniej więcej po miesiącu.
Jak widać obrzezanie nie jest zabiegiem, po którym długo będziemy wracać do zdrowia. Wręcz przeciwnie dolegliwości po zabiegu są małe w porównaniu do efektów, jakie zabieg przynosi. Warto zastanowić się nad obrzezaniem gdy mamy problemy ze stulejką, za krótkim wędzidełkiem, za długim napletkiem, załupkiem, czy innymi.
Dzięki obrzezaniu łatwiej będzie nam zadbać o higienę, co w przyszłości zaowocuje brakiem dolegliwości, czy nieprzyjemnych zapaleń. To wszystko zwiększa komfort życia i wpływa na jego jakość. Zabieg obrzezania może być refundowany, gdy idą za nim konkretne przesłanki medyczne, dlatego nim pójdziemy do prywatnej kliniki, zastanówmy się, czy nie możemy mieć wykonanego zabiegu za darmo. Zabieg obrzezania wykonuje się w każdym większym mieście w Polsce, więc jego dostępność także nie jest problematyczna.
Zobacz również: http://chorobyukladumoczowego.pl/
Gdyby nie to, że religia żydowska tak bardzo kojarzy się z obrzezaniem, jestem pewien, że byłoby to stosowane bardzo często. Bo właściwie to tak jakby umyć zęby, tylko że działa na stałe i ma się z tego dodatkowe korzyści medyczne, estetyczne i wszystkie inne.
Obrzezanie można zrobić za darmo, więc nie dajcie sobie wkręcić, że trzeba płacić za nie w gabinetach estetycznych czy u chirurga plastycznego. Trzeba mieć jednak skierowanie od lekarza i nie może to być zabieg z inicjatywy pacjenta, a musi zalecić go lekarz, który stwierdzi, że obrzezanie jest konieczne.