Diagnozowanie alkoholizmu

Rate this post

Diagnozowanie alkoholizmu jest bardzo trudne. Wymaga ono odpowiedzi na szereg pytań. W postawieniu trafnej diagnozy może pomóc lekarz, ale oprócz tego warto jest skorzystać z szeregu popularnych testów. Wśród testów godnych uwagi, znajdują się test baltimorski oraz test AUDIT.

Pytania stawiane w tego typu testach są bardzo pomocne. Alkoholizm objawy może mieć bowiem różne. W przypadku takiej przypadłości, jak alkoholizm leczenie nie jest proste, ale znany jest szereg przypadków uwolnienia się od alkoholizmu. Niezwykle ważna jest jednak w pierwszej kolejności trafna diagnoza, która ukierunkuje właściwie takie leczenie.

Na czym polega test baltimorski?

Podczas testu baltimorskiego badana osoba odpowiada na 19 pytań. Liczba pytań to spory atut tego testu, ponieważ umożliwia ona dokładne przemyślenie swoich zachowań. Odpowiedzi na pytania powinny być krótkie (TAK lub NIE), aczkolwiek swoje przemyślenia na temat odpowiedzi warto jest także sobie gdzieś zapisać. Może to być później bardzo przydatne, w przypadku, gdy okaże się, że będzie konieczne podjęcie leczenia w związku z problemem alkoholowym.

Zobacz też inny test na alkoholizm: http://pokonajalkohol.net.pl/test-na-alkoholizm/

Pytania w teście baltimorskim

Jeśli chodzi o test baltimorski, znajdują się w nim zarówno pytania ogólne, jak i bardzo szczegółowe. Te ogólne dotyczą wpływu alkoholu na życie osobiste i towarzyskie, na zdrowie i sen oraz na pracę zawodową. Wśród szczegółowych pytań można natomiast znaleźć pytania typowo psychologiczne, dotyczące wpływu alkoholu na pewność siebie, na ambicję, radzenie sobie z samotnością, czy też na możliwość ucieczki dzięki niemu od kłopotów. Równie ważne są pytania na temat skutków picia alkoholu, jak: utrata pracy, zaniki pamięci czy trafienie do izby wytrzeźwień ze względu na spożycie alkoholu w nadmiarze.

Jak interpretować wyniki testu baltimorskiego?

Baltimorski test na alkoholizm to bardzo rzetelna metoda diagnozowania problemu alkoholowego pod warunkiem, że odpowiedzi na jego pytania będą przemyślane. Jeśli chodzi o interpretację odpowiedzi na pytania, twórcy testu zakładają, że 1 twierdząca odpowiedź stanowi ostrzeżenie i ryzyko dojścia w dłuższym okresie czasu do alkoholizmu, dwie twierdzące odpowiedzi –  o prawdopodobieństwie uzależnienia się od alkoholu, natomiast co najmniej trzy odpowiedzi twierdzące – definitywnie o tym, że osoba, która wykonywała test jest alkoholikiem. Przy 19 pytaniach dotyczących spożycia alkoholu, już 3 mogą zatem przesądzić o tym, że konieczne będzie podjęcie leczenia.

Na czym polega test AUDIT

Test AUDIT (w skrócie Alcohol Use Disorder Identification Test) składa się z 10 pytań zamkniętych. Można dzięki niemu ustalić częstotliwość i liczbę porcji alkoholu spożywanych w trakcie dnia, a także zidentyfikować problemy, które pojawiły się u danej osoby w związku z piciem alkoholu (jak np.: picie alkoholu rano po zakrapianej imprezie, występowanie zachowań niezgodnych z panującymi w środowisku zwyczajami, utrata pamięci lub uraz fizyczny po wypiciu alkoholu).

Interpretacja wyników testu AUDIT

Za każdą odpowiedź w teście AUDIT przyznawane jest, w zależności od wybranej odpowiedzi, od 0 do 4 pkt. Wynik powyżej 8 punktów powinien skłonić do wizyty u terapeuty specjalizującego się w uzależnieniach od alkoholu.

3 odpowiedzi do artykułu “Diagnozowanie alkoholizmu

 1. zielony beret

  Każdy może sobie zrobić test na alkoholizm. 10-15 pytań i od razu jest odpowiedź czy ktoś rzeczywiście jest alkoholikiem czy nie. pytanie tylko czy każdy w to uwierzy i czy każdy jest w stanie w jakikolwiek sposób zmienić swoje życie na tyle, żeby pozbyć się nałogu. Bo nie oszukujmy się, każdy reagują na początku tak samo i się śmieje z tego, że wychodzi mu, że jest alkoholikiem.

 2. Jonasz

  Uhm, pewnie…. To zrób sobie ten test na alkoholizm. Jeśli nie jesteś jakimś Amiszem czy coś, to na pewno Ci wyjdzie, że jesteś alkoholikiem. Robiliśmy ze znajomymi i tylko beka – wszystko wychodzi, że każdy alkoholik. A ja od 3 tygodni prawie nie piłem, taki ze mnie wielki alkoholik od siedmiu boleści…

  1. irma

   Gratuluję wiedzy o alkoholiżmie.Alkoholik potrafi nie pić i pół roku i tym sposobem udowodnić sobie i otoczeniu,że nie jest alkoholikiem.Są to mechanizmy zaprzeczania i racjonalizacji.Jonasz,uważaj na siebie! To nie beka 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

93 − 87 =