Wiele z chorób układu pokarmowego i trawiennego wynika po prostu z nieprawidłowego odżywiania. Tymczasem pacjenci, póki nie odczuwają silnych objawów chorobowych, wcale nie starają się o zdrowy styl życia – staje się on istotny dopiero w przypadku, gdy zagrożone jest ich życie, albo zdrowie. Kamica żółciowa nie różni się w tym przypadku bardzo od innych schorzeń, może prócz tego, że w dużej mierze da się jej zapobiegać w sposób mało inwazyjny, jedynie przez zmianę stylu życia oraz diety. W innym przypadku czeka chorego leczenie kamicy żółciowej, często przebiegające w warunkach szpitalnych i zakończone poważnym zabiegiem chirurgicznym.
Czym jest i jak powstaje kamica żółciowa?
Przyczyny o objawy kamicy żółciowej są bardzo złożone, z tego też powodu lekarze nie są zgodni co do tego, w jaki sposób choroba może się wytworzyć u człowieka. Wiadomo, że u dwóch osób w tym samym wieku często choroba może występować w różnych stadiach, bądź objawiać się u jednej, a nie występować u drugiej. Spowodowane jest to dodatkowymi, indywidualnymi czynnikami ryzyka, którymi schorzenie jest obłożone. Często kamica żółciowa występuje u osób otyłych oraz u tych, które często dużo tracą na wadze w krótkim czasie, bądź stosują zdecydowanie niezdrowe głodówki bez konsultacji z lekarzem. Co więcej, dolegliwości mogą również pojawiać się u osób chorych na cukrzycę, bądź z wysokim poziomem trójglicerydów. Często pojawiają się u tych pacjentów, którzy nie uprawiają regularnie aktywności fizycznej i spożywają dietę bogatą w białka oraz tłuszcze nasycone. O wiele częściej kamica żółciowa występuje również u kobiet, niż u mężczyzn, co warunkowane jest faktem, że jednym z czynników ryzyka jej wystąpienia są liczne przemiany hormonalne, zachodzące przez całe życie w organizmie pacjenta.
Kamica żółciowa tworzy się w organizmie na skutek odkładania się substancji, które zazwyczaj rozpuszczane są w żółci, wytwarzanej przez pęcherzyk żółciowy. Jeśli złogi są małe, istnieje szansa, że organizm sam je usunie. W przypadku dużych złogów, pojawiają się najpierw niespecyficzne objawy, m.in. ból w nadbrzuszu po zjedzeniu posiłku. Z czasem ataki kamicy żółciowej powodowane przez zatkanie kanału żółciowego złogami wywołują ból w nadbrzuszu, wymioty przynoszące chwilowa ulgę, a także gorączkę i dreszcze. Taki stan występuje nagle i może się powtarzać – wymaga interwencji lekarskiej.
Styl życia, a kamica żółciowa
W dużej mierze na występowanie kamicy żółciowej wpływa styl życia. O wiele rzadziej chorują osoby, które preferują regularną aktywność fizyczną, która sprzyja regulacji procesów trawienia. Co więcej, uprawianie sportu zwykle eliminuje również problem pojawiania się nadwagi, co jest czynnikiem ryzyka występowania kamicy żółciowej.
Rzadziej chorują osoby, które nie stosują restrykcyjnych diet i których waga nie waha się w dużym zakresie. Niezdrowe jest zarówno szybkie tracenie na wadze, jak również stosowanie regularnych głodówek jako formy diety, zwłaszcza bez konsultacji lekarskiej.
Dieta w kamicy żółciowej
Gdy pojawiają się objawy kamicy żółciowej czy w momencie, gdy choroba jest diagnozowana specjalnie, bądź przypadkowo, istotną rzeczą jest zadbanie o odpowiednią dietę. Nasilaniu choroby sprzyja przede wszystkim dieta bogata w mięso, produkty pochodzenia zwierzęcego bogate w białko oraz tłuszcze nasycone. Ryzyko występowania choroby spada, gdy do diety wchodzą pokarmy lekkostrawne, przygotowane ze świeżych produktów. Istotną rolę pełnią warzywa i owoce, a także dostarczany w nich oraz dodatkowo błonnik, stymulujący wydzielanie żółci.
Zmiany hormonalne u kobiet mają ogromny wpływ na pojawienie się kamicy żółciowej. W ich przypadku to niejedyna choroba, która się z tym wiąże, ale spróbujcie jakiejkolwiek dziewczynie powiedzieć, że pajacuje przez hormony. Fach stulecia murowany.
Naprawdę niewiele trzeba, żeby uniknąć większości chorób. Jest takie angielskie powiedzenie – spal 500 kcal dziennie i trzymaj doktora z daleka. Nie ma szans na większość chorób, a nawet przeziębień, przy uprawianiu amatorskiego sportu – zwłaszcza regularnym. Kamica żółciowa i wiele innych chorób – zauważcie, że nigdy nie chorują na nie ludzie, którzy regularnie biegają lub jeżdżą na rowerze.