Jak leczyć nieznane rodzaje przepukliny

Rate this post

Bardzo często wielu pacjentów zmaga się z problemem przepukliny. Jest to bardzo poważna choroba, która nieleczona, może stanowić dla nas ogromne zagrożenie. Zatem jakie możemy wyróżnić rodzaje przepukliny i w jaki sposób możemy je leczyć?

Jedną z bardziej popularnych przepuklin jest przepuklina kręgosłupa lędźwiowego. Bardzo często podczas całego naszego życia, to właśnie odcinek lędźwiowy jest narażony na różnorodne urazy. Szacuje się, że całkowicie zdrowy kręgosłup, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym, mają tylko małe dzieci. Jednak w ostatnim czasie także osoby w wieku poniżej 18 lat cierpią na przepuklinę. Zatem jakie są dokładnie objawy przepukliny kręgosłupa lędźwiowego?

Przede wszystkim do głównych objawów przepukliny odcinka lędźwiowego możemy zaliczyć promieniujący ból. Warto dodać, że promieniuje on zazwyczaj od miejsca, w którym powstały pewne zmiany. Jednak niewiele osób ma świadomość, iż objawem przepukliny w odcinku lędźwiowym może być również ból, który towarzyszy wielu osobom po długotrwałym siedzeniu lub też staniu. W przypadkach zaawansowanej choroby, po długotrwałym staniu, ból może promieniować aż do kończyny dolnej. Aby dokładnie zdiagnozować chorobę, należy przede wszystkim wykonać zdjęcie rentgenowskie. Dzięki temu lekarz otrzyma obraz naszego kręgosłupa, gdzie dokładnie będą widoczne patologiczne zmiany. Zazwyczaj tego typu choroba nie wymaga ingerencji chirurga. Jest to niezbędne jedynie w przypadkach, gdy dolegliwości bólowe są bardzo silne. Zazwyczaj wystarcza jedynie rehabilitacja.

Kolejnym rodzajem przepukliny jest przepuklina kresy białej. Towarzyszą jej często silne bóle nadbrzusza, a także uczucie rozciągania zwłaszcza wtedy, gdy próbujemy pochylić się do przodu. Często są to objawy bardzo zbliżone do objawów innych chorób, z tego powodu lekarze nie potrafią prawidłowo zdiagnozować wystąpienia przepukliny kresy białej. Warto wiedzieć, że leczenie tego typu schorzenia zazwyczaj wymaga ingerencji chirurga. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, która nieleczona może prowadzić do uwięźnięcia jelita. Z tego powodu warto odpowiednio wcześniej udać się do specjalisty, jeżeli zauważymy u siebie wystąpienie wspominanych objawów.

Ostatnim rodzajem przepukliny jest przepuklina kręgów szyjnych. Niestety ta choroba może spotkać każdego, niezależnie od jego wieku. W ostatnim czasie chorują na nią również młode osoby, ponieważ często to właśnie one przyjmują nieprawidłową postawę podczas oglądania telewizji, czy też pracy przy komputerze. Objawy przepukliny kręgów szyjnych są dość charakterystyczne. Możemy zaliczyć do nich między innymi ból kręgosłupa w odcinku szyjnym, który może nawet promieniować na całe ciało. W bardziej zaawansowanych przypadkach może wystąpić przykładowo sztywność karku, czy też uczucie mrowienia lub trudności w poruszaniu głową. Aby skutecznie pozbyć się tego schorzenia, lekarze najczęściej zalecają pacjentom poddanie się odpowiedniej rehabilitacji. Równie często specjaliści zalecają leczenie laserowe.

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo często wiele osób cierpi na różnego rodzaju choroby. Nasze organizmy obecnie są mniej odporne, a także prowadzimy tryb życia, który bardzo je wyczerpuje. Aby zapobiec wielu rodzajom przepukliny, warto przede wszystkim zdrowo się odżywiać, a także unikać podnoszenia wielu ciężarów. Jednak często jest to praktycznie niewykonalne. Z tego powodu, jeżeli zauważymy u siebie pierwsze objawy tej choroby, powinniśmy natychmiast zgłosić się do odpowiedniego specjalisty.

 

 

2 odpowiedzi do artykułu “Jak leczyć nieznane rodzaje przepukliny

  1. Micha

    Warto wiedzieć, że przepuklina kręgów szyjnych nie pojawia się w wyniku przeciążenia nagłym czegoś podniesieniem czy wysiłkiem – jak się wszystkim wydaje. Taka przepuklina to najczęściej efekt przeciążeń delikatnych, ale długotrwałych – np. pochylanie się nad książką czy tabletem. Warto mieć to na uwadze.

  2. stary ale jary

    młodzi w ogóle nie dbają teraz o swoje plecy, a o kręgosłup w szczególności – przepuklina lędźwiowa jest coraz częstsza u nastolatków, często otłuszczonych, nieruchawych tłuścioszków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 4 =