Dlaczego powinno się badać tarczycę?

Rate this post

Bardzo wiele osób cierpi w dzisiejszych czasach na schorzenia tarczycy, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Osoby, u których występuje zwiększenie obwodu szyi, zmiany wyczuwalne dotykiem, lub charakterystyczne wole na szyi, zwykle nie mają wątpliwości, dokąd powinny się udać w celu diagnozy i leczenia. Jednak nie zawsze choroby tarczycy mają skutki widoczne na pierwszy rzut oka. Objawy takie jak otyłość lub nadmierne wychudzenie, kłopoty ze snem, drażliwość i przewlekłe zmęczenie, utrzymujące się przez dłuższy czas, powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie i zmusić do szukania przyczyn.

Dlaczego powinno się badać tarczycę?

Jeśli w pakiecie badań z krwi, od których najczęściej zaczyna się diagnostykę, wyjdą niepasujące do normy ilości hormonów tarczycy, koniecznie powinniśmy się udać do specjalisty endokrynologa, który poza interpretacją wyników laboratoryjnych, wykona również badanie USG tarczycy.

USG tarczycy to szybkie, nieinwazyjne i bezbolesne badanie, do którego praktycznie nie trzeba się przygotowywać. Dzięki niemu określa się rozmiar, kształt, wielkość i położenie tarczycy oraz kontroluje, czy występują na niej zmiany takie jak torbiele czy guzki, które mogą wymagać dalszej diagnozy.

Jeśli podczas USG endokrynolog odkryje niepokojące zmiany, zaleca wykonanie biopsji, będącej pobraniem niewielkiego fragmentu zmiany przy pomocy igły. USG pozwala na precyzyjne określenie, w którym miejscu wycinek pobrać, tj. który obszar jest najbardziej zmieniony i umożliwi laboratoryjne badanie komórek.

Badanie USG tarczycy powinno być bezwzględnie przeprowadzane regularnie u osób, w których bliskiej rodzinie wystąpiły choroby tarczycy, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów. Należy pamiętać, że w przypadku wcześnie wykrytego raka tarczycy, pacjent ma ponad 90% szans na wyleczenie, nawet jeśli będą to zmiany złośliwe. Po usunięciu gruczołu co prawda już do końca życia należy brać leki zastępujące naturalnie produkowane przez organizm hormony tarczycy, jednak nie jest to szczególnie uciążliwe.

Przebieg badania USG tarczycy

Badanie wykonuje się na leżąco. Lekarz smaruje szyję pacjenta żelem, po czym przykłada do niej głowicę USG. Przesuwając ją po szyi obserwuje obraz na monitorze, który daje możliwość precyzyjnego zmierzenia wielkości zmian, jeśli takowe występują. Zwykle taką diagnostykę przeprowadza się kilka razy przed podjęciem decyzji o wykonaniu biopsji, należy więc pamiętać o każdorazowym zabieraniu do lekarza wyników poprzednich badan, co pozwala na sprawdzenie, czy zmiany odkryte dzięki USG postępują i wymagają szybkiej interwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

33 + = 40