Kamica żółciowa może być groźna

Rate this post

Kamica żółciowa to schorzenie dotykające głównie pęcherzyk żółciowy, rzadziej przewód pęcherzykowy. Szacuje się, że na tę dolegliwość cierpi około 20% populacji w Europie. Znacznie częściej choroba pojawia się u kobiet. Zauważalny jest też znacznie większy rozwój choroby wraz z wiekiem człowieka.

Kamica nie musi być chorobą, która od razu daje o sobie znać. Niektórzy chorują na kamicę żółciową zupełnie o tym nie wiedząc.

Więcej na stronie: http://kamicazolciowa.edu.pl/

Jaką rolę odgrywa pęcherzyk żółciowy?

Pęcherzyk żółciowy, zwany także woreczkiem żółciowym, znajduje się na spodzie wątroby. Głównym zadaniem pęcherzyka jest magazynowanie i zagęszczanie żółci. Żółć jest niezwykle istotna w procesie trawienia. Podczas spożywania posiłków żółć transportowana jest z woreczka do dwunastnicy, gdzie pomaga w trawieniu tłuszczy, które spożywamy z posiłkiem. Żółć pozwala także na wchłanianie się witamin zawartych w tłuszczach.

Na czym polega kamica pęcherzyka żółciowego?

Choroba pęcherzyka żółciowego polega na tworzeniu się w nim kamieni. Znacznie rzadziej kamienie pojawiają się też w przewodzie pęcherzykowym. Głównymi składnikami kamieni są cholesterol, białka i jony nieorganiczne. Powstają one na skutek zbyt dużego zagęszczenia żółci. Prawidłowym objawem jest ich rozpuszczenie się w żółci i wydalenie do dalszej części przewodu pokarmowego.

Objaw choroby to tworzenie się zatorów w drogach żółciowych, co utrudnia prawidłowy przepływ żółci. Najczęściej objawy w postaci bóli z okolic woreczka żółciowego można odczuć po ciężkostrawnym, tłustym posiłku.

Najczęstsze objawy kamicy żółciowej

W zależności od rodzaju kamicy mogą się pojawić różne objawy. Najczęściej spotykanymi, świadczącymi o problemach z pęcherzykiem żółciowym są między innymi:

 • zaburzenia dyspeptyczne,
 • wzdęcia,
 • ból w górnej części przewodu pokarmowego, zwykle odczuwany po prawej stronie nadbrzusza,
 • zażółcenia białkówek oczu oraz skóry,
 • stany zapalne wątroby,
 • marskość wątroby,
 • kolka żółciowa, silny ból odczuwany po prawej stronie nadbrzusza a także dochodzący do prawej łopatki.

Kolka żółciowa to nic innego, jak przesuwanie się kamieni w przewodzie pęcherzykowym wywołujące silne bóle. Możliwe jest wystąpienie dreszczy, gorączki i nadmiernej potliwości.

Jak przeciwdziałać kamicy żółciowej?

Rozpoznanie kamicy żółciowej następuje zazwyczaj w drodze badań usg lub tomografii komputerowej brzucha. Zaleca się wówczas leczenie farmakologiczne lub operacyjne. Zanim objawy się pojawią, zaleca się stosować właściwa dietę, które będzie profilaktycznie chroniła przed pojawieniem się choroby. Przede wszystkim należy ograniczyć do minimum spożywanie wysokotłuszczowych posiłków. Nie powinno się także spożywać bardzo obfitych posiłków, tylko rozdrabniać je na mniejsze, ale spożywane częściej. Potrawy smażone należy zastąpić potrawami gotowanymi czy duszonymi. Unikanie tłustych i ciężkostrawnych posiłków jest szczególnie zalecane osobom, które są w trakcie leczenia lub zakończyły leczenie kamicy żółciowej. Jest to czynnik ograniczający jej nawrót w przyszłości.

2 odpowiedzi do artykułu “Kamica żółciowa może być groźna

 1. Inka

  Ile czasu będę uziemiona jak wybiorę metodę laparoskopową? W sumie mam już dość chorób i rekonwalescencji, kamica żółciowa mi dokucza, ale jak pomyślę, że potem mam przez pół roku leżeć w łóżku, to nie wiem czy chcę robić jakiekolwiek zabiegi… Ile czasu potem trzeba leżeć po takim leczeniu kamicy żółciowej?

 2. Witek

  Leżeć to będziesz max dwa dni w szpitalu, chyba że lubisz 🙂 A w domu też nie za długo. Dwa tygodnie wystarczają, bo kamica żółciowa to nie jest jakiś dramat, a laparoskopia to nie amputacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 10 = 20