Kiła – choroba weneryczna

Rate this post

Kiła, która nazywana jest również syfilisem jest chorobą przenoszoną drogą płciową. Powoduje ją bakteria zwana krętkiem kiły (lub nazywana również krętkiem bladym). Nikt nie zna pochodzenia tej choroby. Tak naprawdę więc nie wiadomo skąd się wzięła. Legendy głoszą,że była to bakteria występująca tylko na terenach dzisiejszego Haiti i, że w XV wieku do Europy przywieźli ją marynarze, którzy powracali z wypraw Kolumba. Kiłę obecnie się bardzo dobrze leczy, chociaż kiedyś często prowadziła do kalectwa lub nawet do śmierci. Jest bardzo podstępną chorobą. Może przez wiele lat nie dawać choremu żadnych objawów. Jest to o tyle niebezpieczne, że nie leczona kiła może mieć bardzo poważne następstwa zdrowotne. Dodatkowo chory nie wiedząc, że jest zarażony nieświadomie przenosi chorobę na swoich partnerów seksualnych.

Kiła przebiega w czterech stadiach: pierwotnym, wtórnym, utajonym i późnym. Każde z nich charakteryzuje się innymi objawami i czasem wystąpienia. Kiła pierwotna charakteryzuje się bezbolesnym owrzodzeniem pojawiającym się w okolicach narządów płciowych, na języku, wargach lub innych częściach ciała. Czas wystąpienia to od 3 do 90 dni od zarażenia. Kiła wtórna objawia się zakaźną wysypką skórną w postaci plamek i grudek. Występują one głównie na stopach i dłoniach. Dodatkowo chorego może męczyć gorączka, bóle głowy i gardła, a także zapalenie opon mózgowych, utrata włosów, powiększenie węzłów chłonnych i utrata wagi. Kiła wtórna pojawia się zazwyczaj od 3 do 6 tygodni od wystąpienia postaci pierwotnej. Kolejną postacią jest kiła utajona. Może się ona pojawić nawet dopiero rok od zarażenia. Do tego czasu nie daje żadnych objawów. Przez to jest bardzo niebezpieczna. Ostatnia postać to kiła późna. Daje wiele nieprzyjemnych objawów ze strony różnych narządów, np: serca, mózgu, kości, stawów, oczu, wątroby. Może wystąpić nawet do 30 lat od zarażenia.

Kiła - badanie na kiłę. Zamów.Jak można zarazić się kiłą? Najłatwiej oczywiście przez bezpośredni kontakt seksualny z osobą, która jest w fazie pierwotnej choroby. Jednak można się również zarazić przez kontakt z wysypką z fazy wtórnej. Również matka może przenieść chorobę na płód. Jest to bardzo niebezpieczne i grozi zgonem dziecka lub wystąpieniem u niego bardzo poważnych wad układu nerwowego lub narządów. Należy jednak pamiętać, że kiłą absolutnie nie można się zarazić przez korzystanie z tej samej toalety, na basenie czy przez używanie wspólnych ubrań.

Rozpoznanie kiły jest dość trudne, bo daje takie same objawy jak wiele innych chorób. Dlatego trzeba dobrze obserwować swój organizm i nie bagatelizować różnych niepokojących objawów. Jeśli coś zauważymy należy się udać do lekarza wenerologa. 

Jest grupa ludzi szczególnie narażona na zachorowanie na tę chorobę: bardzo duże ryzyko jest u osób pozostających w związkach homoseksualnych. Ale również u osób trudniących się prostytucją, nie otrzymujących odpowiedniej opieki medycznej, ubogich i bezrobotnych. Również kobiety w wieku 20 – 24 lata i mężczyźni pomiędzy 35 a 39 rokiem życia.

 

2 odpowiedzi do artykułu “Kiła – choroba weneryczna

  1. Patryk

    Ja mam znajomego, który jest wenerologiem w Gdańsku i jak się przy piwku pojawił temat chorób, to mówił, że kiła jest coraz częściej diagnozowana. Ludzie się wstydzą i nie chcą chodzić do lekarza, a jak już przychodzą to się okazuje, że kiła jest tak zaawansowana, że ostro trzeba leczyć.

  2. ninja

    Ale zapytaj kolego co to znaczy, że kiła częściej diagnozowana? Bo przecież w dużej mierze zależy to od tego czy jest tych zachorowań na kiłę dużo czy można policzyć na palcach, ale teraz już dwóch rąk a nie jednej? Bez tego to jest żądna informacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

47 − 45 =