Kurzajki – co robić?

Rate this post

Kurzajki inaczej brodawki zwykłe pojawiają się w następstwie zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Zazwyczaj zlokalizowane są na rękach, czasem mogą pojawić się również w innych miejscach na ciele. Kurzajki nie są dokuczliwe, chyba że dotknie nas problem w postaci kurzajki na stopach, wtedy mogą być bardzo bolesne w trakcie chodzenia.

Przyczyny

Kurzajki są bardzo popularnym problemem skórnym, ponieważ wirusem brodawczaka ludzkiego możemy zarazić się praktycznie wszędzie – poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą a nawet poprzez kontakt z przedmiotami, których wcześniej zainfekowana osoba dotykała. Zmiany łatwo jest również samemu rozprowadzić po swoim ciele, np. z dłoni na twarz.

Kurzajki objawy

Typowym objawem zakażenia się wirusem HPV są pęcherzykowate zmiany skórne. Najczęściej występujące brodawki to:

  • kurzajki na stopie
  • kurzajki na rękach
  • kurzajki na palcach
  • kurzajki na dłoniach

czasem w następstwie autodotyku mogą wystąpić także kurzajki na twarzy.

Kurzajki jak wyglądają?

Kurzajka, inaczej brodawka, to brunatnoszara, szorstka, chropowata zmiana skórna w postaci narośli.

Jak się pozbyć kurzajki?

Na początku leczenia zazwyczaj na kurzajki polecane są ogólnodostępne środki farmakologiczne. Takie leczenie jest tanie i bezbolesne, niestety musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ trwa nawet 8 tygodni. Co na pozbycie się efektów wirusa HPV? W aptekach dostępne są rożnego rodzaju środki do stosowania zewnętrznego w postaci maści, sprayów i kremów.

Leczenie dermatologiczne

W momencie gdy sposoby na kurzajki dostępne w aptekach zawodzą pozostaje nam kontakt z lekarzem dermatologiem. Diagnostyka kurzajek przeprowadzona jest na podstawie badania fizykalnego oraz wywiadu lekarskiego.

Metody leczenia

Kurzajki usuwanie jest dobrane do stanu i zaawansowania brodawki, dostępne metody to:

  • krioterapia czyli zabieg w trakcie którego brodawka oraz sam korzeń kurzajki wymrażane są ciekłym azotem
  • usuwanie kurzajek za pomocą wiązki lasera
  • łyżeczkowanie, zabieg jest prosty w przeprowadzeniu i szybki, pozostają po nim jednak nieestetyczne blizny.

Sposób na kurzajki dobierany jest przez lekarza dermatologa po poprzedniej konsultacji z pacjentem, często przed zakwalifikowaniem do inwazyjnej metody leczenia lekarz próbuje jeszcze podjąć leczenie farmakologiczne.

Kurzajki u dzieci są dosyć powszechnym problemem. Nasze pociechy są narażone w szkole na kontakt z wirusem HPV poprzez kontakt z innymi dziećmi, dotykanie wspólnych przedmiotów i nie mycie rąk. Kiedy zobaczymy u swojego dziecka kurzajki brodawki powinniśmy natychmiast zareagować i zaplanować wizytę u lekarza specjalisty.

Kurzajki w ciąży

Warto wiedzieć, iż nie ma przeciwwskazań do usuwania kurzajek w ciąży, taki zabieg jest całkowicie bezpieczny dlatego nie warto czekać do rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 3