Kwas hialuronowy jako metoda walki z doliną łez oraz głębokimi bruzdami nosowo wargowymi

Rate this post

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w ludzkim organizmie, osiągając najwyższe stężenie w skórze, mazi stawowej i ciele szklistym oka. Jest także składnikiem płynów ustrojowych i tkanki łącznej, stanowi poza tym budulec ścian naczyń krwionośnych, a do jego głównych funkcji należy stymulacja produkcji włókien kolagenowych oraz wiązanie wody.


Zabiegi z użyciem tego polisacharydu cieszą się stale rosnącą popularnością – wynika to niewątpliwie z tego, że zastosowany w specjalnych wypełniaczach kwas hialuronowy na zmarszczki nie uczula, a po czasie ulega samoistnej biodegradacji. Kusząca wydaje się również stosunkowa trwałość uzyskanych efektów. Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym może zatrzymać i odwrócić proces starzenia, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Co to jest „dolina łez”

W naturalnym procesie starzenia dużą rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej i wiotczenie skóry. Gdy organizm traci podściółkę tłuszczową, pewne rejony twarzy zapadają się – dotyczy to między innymi przyśrodkowej części policzków i obszaru obejmującego oczodoły. W głębszych warstwach skóry dochodzi równocześnie do wiotczenia mięśni i powięzi. W wyniku wymienionych zmian skóra pod oczami zapada się, a utworzone zagłębienie biegnie skośnie od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, podobną drogą jaką płyną łzy. Z tego względu opisane zagłębienia nazywa się doliną łez. Razem nadają twarzy smutny, zmęczony wyraz. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym wykonywane w obrębie okolic oczodołów pozwala dostrzegalnie zredukować powstałe zagłębienia i cienie.

Zdradzieckie zmarszczki

Skutkiem procesów starzenia się jest również powstawanie różnego rodzaju zmarszczek. Jedne z nich są mało widoczne, inne z kolei trudno przeoczyć – wyraźnie zauważalne, na pierwszy rzut zdradzają, ile mamy lat. Do drugiej kategorii zalicza się tzw. bruzdy nosowo-wargowe. Ich pojawienie się obserwujemy często już po 35-tym roku życia. Fałdy między skrzydełkami nosa a kącikami ust z czasem pogłębiają się jako objaw wiotczenia i opadania tkanek środkowego piętra twarzy. Twarz nabiera smutnego wyglądu, pacjentom z trudem przychodzi naturalny uśmiech, a co niektórym ludzkie oblicze zaczyna się kojarzyć z mordką buldożka. Na szczęście również w tym przypadku z pomocą przychodzi wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym.

Na czym polega zabieg

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym polega na wstrzykiwaniu do skóry preparatu polisacharydu w miejscu, gdzie tworzy się zagłębienie. Iniekcja może być wykonana za pomocą cienkiej igły lub z użyciem tzw. kaniuli. Po zakończeniu zabiegu preparat jest odpowiednio układany i rozmasowywany przez lekarza. Bezpośrednio przed wkłuciami skóra zostaje znieczulona specjalnym kremem lub podawane jest znieczulenie dentystyczne.Wskazania
Wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym dedykowane jest każdej osobie, której zarysowują się charakterystyczne zagłębienia pod oczami. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest wiotczenie skóry okolicy powiek dolnych i utrata podskórnej tkanki tłuszczowej tej okolicy.
Pacjenci, których marzeniem jest wypełnianie bruzd nosowo wargowych kwasem hialuronowym mogą zdecydować się na korekcję, jeśli zależy im na odbudowie utraconej objętości policzków i poprawie kondycji skóry. Zabieg wykonuje się bez względu na płeć i wiek.

Przeciwwskazania

Ograniczenia do wykonania zabiegów obejmujących wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym dotyczące doliny łez i bruzd nosowo wargowych pokrywają się zasadniczo z pozostałymi, polegającymi na zastosowaniu polisacharydu. Należą do nich: obniżona odporność, walka ze zmianami skórnymi na tle zapalnym, immunoterapia i nadwrażliwość na kwas.

Po zabiegu

Po podaniu kwasu hialuronowego ważnym jest, aby unikać wahań temperatury otoczenia, zwłaszcza przez pierwsze 48 godzin do 2 tygodni. Nie należy korzystać z sauny, solarium czy komór zimna, powinno się też unikać opalania. Bezpośrednio po zabiegu warto utrzymywać miejsca iniekcji w szczególnej czystości, a przez 48h unikać nadmiernej mimiki. Przede wszystkim należy pamiętać, by bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza, wykonującego zabieg.

Efekty

Bezpośrednio po zabiegu skośne zagłębienia pod oczami i na policzkach spłycają się. Wygładzenie twarzy w tym obszarze optycznie odmładza ją i nadaje jej bardziej wypoczęty wygląd. Zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy, finalnie uzyskujemy znaczne spłycenie zagłębienia, zmniejszenie zasinienia oraz zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym zadowoli również pacjentów skarżących się na głębokie bruzdy nosowo wargowe – po zabiegu przestają być widoczne, a opadająca skóra odzyskuje pierwotne podparcie i unosi się.

Warto w tym miejscu nadmienić, że bezpieczeństwo procedury i uniknięcie powikłań gwarantuje jedynie wizyta u specjalisty z odpowiednimi kwalifikacjami. Pacjenci, których marzeniem jest wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym powinni udać się do kliniki medycyny estetycznej i skonsultować z lekarzem, żeby ustrzec się przed niechcianymi komplikacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 25 = 34