Liszaj twardzinowy to przypadłość, która dotyka najczęściej kobiety. Te cierpią na nią nawet dziesięciokrotnie częściej aniżeli mężczyźni i dzieci. Tak naprawdę nie wiadomo co jest przyczyną powstawania liszaja natomiast medycy znaleźli skuteczne sposoby, by go leczyć. Dzięki temu chorzy mogą powrócić do pełnego zdrowia.
Co to jest liszaj twardzinowy?
To zmiany skórne, które występują w postaci perłowych plam na narządach intymnych. W wyniku przeniesienia mogą także pojawić się na innych częściach ciała, takich jak jama ustna, ramiona, plecy czy szyja. Na narządach płciowych liszaj pojawia się u kobiet na łechtaczce, sromie i pochwie, u mężczyzn natomiast na żołędziu, cewce moczowej czy prąciu. U wszystkich chorych może pojawić się też na odbycie. Często mówi się na niego również marskość sromu czy też marskość żołędzi.
Liszaj twardzinowy daje uciążliwe objawy – plamki swędzą, pieką i bolą. Nieleczone prowadzą do owrzodzeń, które mają tendencję do pękania i krwawienia. Powoduje to nierzadko ból. Liszaj powoduje też ból podczas stosunku płciowego i oddawania moczu.
Jak zapobiegać powstawaniu choroby?
Ponieważ nieznane są jednoznaczne przyczyny pojawiania się liszaja twardzinowego to trudno zapobiegać tej chorobie. Wiadomo na pewno, że choroba nie jest zaraźliwa.
Za jej występowanie odpowiedzialnością obarcza się między innymi czynniki genetyczne oraz obniżona odporność. Okazuje się również, że choroba częściej dotyka osoby chore na cukrzycę, zarażone krętkami, mikrobakteriami czy wirusem HPV. Wynika z tego, iż jedyną możliwością zapobiegania powstania liszaja twardzinowego jest ochrona przed zakażeniem tego typu wirusami.
Jak diagnozuje się chorobę?
Niestety nie jest to łatwe. Duży problem polega na tym, iż pacjenci krępują się udzielać szczegółowego wywiadu. Co więcej, wstydzą się objawów bowiem występują one zazwyczaj na narządach intymnych. Niestety, tylko obserwacja i pobranie próbki do badania histopatologicznego pozwoli lekarzowi na pełną analizę schorzenia i odpowiednią diagnozę. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie właściwej terapii, która pozwoli wyzwolić się od tego schorzenia.
Jak przebiega leczenie?
Leczeniem liszaja twardzinowego zajmują się dermatolodzy, ginekolodzy i wenerolodzy. Całkowita terapia trwa nawet kilka miesięcy jednak daje pełną skuteczność. Pacjent stosuje antybiotykoterapię doustną oraz maści sterydowe do stosowania miejscowego. Bardzo często doraźnie stosuje się też żele łagodzące silny świąd. W bardzo zaawansowanym stadium choroby można stosować nawet opatrunki z kwasem witaminy A. Czasem lekarz decyduje się na wstrzyknięcie w zmiany tramcinolonu.
Powikłania liszaja twardzinowego
Chociaż leczenie liszaja twardzinowego może być w pełni skuteczne to niepocieszający jest fakt, iż choroba powoduje szereg nieprzyjemnych powikłań. Wszystko dlatego, że chory zgłasza się do lekarza specjalisty dopiero wtedy, gdy schorzenie staje się na tyle uciążliwe, że niemożliwym jest normalne funkcjonowanie. Pacjenci wstydzą się tego problemu, dlatego czekają aż choroba zaniknie samoistnie, tak się jednak nie dzieje.
Powikłaniem liszaja twardzinowego są przede wszystkim blizny po pękających owrzodzeniach. Te niekiedy są tak duże, że wymagają usunięcia poprzez zabieg chirurgiczny.
Osoby, które cierpiały na ta przypadłość bardzo często mają też problemy z powrotem do dotychczasowej aktywności seksualnej.