W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo obserwować swój cykl miesiączkowy. Skorzystaj ze wskazówek, które przygotowała Nasza poradnia ginekologiczna oraz lekarz ginekolog i bądź świadoma swojej kobiecości
Argumenty za obserwacją cyklu
Znajomość własnego cyklu miesiączkowego jest bezcenna. Świadomość naturalnego rytmu pracy ciała. Pozwoli Ci przewidzieć datę rozpoczęcia i zakończenia kolejnego okresu oraz dzień owulacji, a tym samym dni płodne i niepłodne, co sprzyja stosowaniu naturalnych metod antykoncepcji. Monitoring cyklu jest też niezwykle pomocny przy identyfikowaniu rozmaitych problemów ze zdrowiem intymnym, hormonalnym i nie tylko, ponieważ umożliwia wskazanie odpowiedniej diagnostyki na podstawie objawów pochodzących z układu rodnego.
Zobacz też: Pierwsza wizyta u ginekologa – krok po kroku
Podstawa – kalendarz
Bazowym narzędziem obserwacji cyklu miesiączkowego jest odpowiedni kalendarz, który pomoże Ci usystematyzować zbierane dane. Do monitoringu cyklu miesiączkowego możesz wykorzystać zarówno kalendarz książkowy z organizerem, kalendarz w smartfonie jak i specjalną aplikację mobilną do obserwacji cyklu. Nie polecamy Ci jednak zapisywania informacji o cyklu na małym kalendarzu ściennym, ponieważ prawdopodobnie zabraknie Ci na nim miejsca na wszystkie dane.
Codzienny rytuał zbierania danych
Profesjonalny monitoring cyklu powinien opierać się na codziennym rytuale obserwacji symptomów i zbierania oraz zapisu danych. W dobrze prowadzonym kalendarzu cyklu powinnaś zawrzeć:
– wartości temperatury ustroju pochwy, mierzonej rano tuż po obudzeniu (codziennie)
– zapisy o miesiączce i intensywności krwawienia oraz plamieniach, jeśli występują (w czasie okresu i plamień)
– opisy wydzieliny z pochwy tj. jej ilości, zapachu, koloru, konsystencji (codzienne)
– wzmianki o upławach, czyli nieprawidłowych wydzielinach z pochwy (gdy występują)
– informacje o kondycji psychicznej i fizycznej, w tym o chorobach, które przechodzisz np. przeziębienie, sytuacjach stresowych, zespole napięcia przedmiesiączkowego i tym podobnych (codzienne)
Analiza danych i informacji
Już po mniej-więcej czterech obserwowanych zgodnie z powyżej wymienionymi wskazówkami cyklach jesteś w stanie określić ich średnią lub stałą długość oraz przewidywane dni wystąpienia miesiączki. Prowadząc linię przełomu na wysokości średniej wartości temperaturowej cyklu na specjalnym wykresie możesz również odnaleźć dzień owulacji – po niej występuje wzrost temperatury ustroju powyżej tej linii. Na podstawie dnia owulacji oszacujesz też okresy płodne i niepłodne.
Serdecznie zachęcamy Cię do dokładnej obserwacji Twojego cyklu miesiączkowego. Skorzystasz z niej nie tylko ty, ale i Twój lekarz ginekolog czy poradnia ginekologiczna, w której się leczysz, np. łatwiej wyznaczysz dzień zabiegu ginekologicznego czy wizyty lekarskiej.