Objawy i leczenie nadciśnienia tętniczego

Rate this post

Nadciśnienie tętnicze należy do coraz częściej występujących i zarazem najniebezpieczniejszych schorzeń układu krążenia. Jak wykazały przeprowadzone w 2017 roku badania, ten poważny problem zdrowotny dotyczyć może aż 15 milionów Polaków, z czego nawet 50% nie jest świadomych swojej choroby. Jak wyglądać mogą objawy nadciśnienia, co je powoduje i jakie są metody jego leczenia? Więcej również tutaj: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/nadcisnienie-tetnicze/co-to-jest-nadcisnienie-tetnicze/

Gdy ciśnienie krwi w tętnicy przekracza dopuszczalną normę 140/90 mmHg, wówczas zdiagnozowane jest nadciśnienie tętnicze. Ze względu na powód pojawienia się tej choroby, wyróżniane są w medycynie jej dwa rodzaje: nadciśnienie tętnicze pierwotne i wtórne. To pierwsze pojawia się u 9 na 10 pacjentów, a lekarze nie są w stanie określić konkretnej przyczyny, dlatego chory objęty jest leczeniem dożywotnio. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku nadciśnienia wtórnego. Tu powodem jego wystąpienia są inne choroby, dolegliwości, przyjmowane leki czy ciąża.

Objawy nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze wymaga szybkiej reakcji, ponieważ brak leczenia może skończyć się poważnymi komplikacjami. Problem w tym, że diagnoza pojawia się często dość późno, bo objawy nadciśnienia początkowo nie ujawniają się lub występują tylko pod postacią np. bólu głowy, co wiele osób traktuje jako coś zupełnie niegroźnego i zwyczajnego. Nie pomaga także fakt, że wciąż spora liczba chorych nie przeprowadza badań kontrolnych, które pozwoliłyby wykryć to schorzenie.

Warto jednak pamiętać, że główne objawy nadciśnienia to zawroty głowy, bezsenność, krwotoki z nosa, zmęczenie czy niska odporność na wysiłek. Nagłe pogorszenie widzenia również nie powinno zostać zbagatelizowane. Eksperci podkreślają, że na wystąpienie nadciśnienia, poza kwestiami genetycznymi, ma wpływ kilka czynników: przede wszystkim uzależnienie od tytoniu i alkoholu, otyłość bądź nadwaga, stres, mała aktywność ruchowa, a także spożywanie zbyt dużej ilość soli, węglowodanów czy tłuszczów.

Leki na nadciśnienie

Leczenie osoby chorej polega w pierwszej kolejności na wprowadzeniu zmian trybu i stylu życia: zdrowa dieta, ruch, brak używek, relaks, zmniejszenie masy ciała.

Niezbędne są również leki na nadciśnienie, przepisane przez lekarza. Można tu wyróżnić kilka grup, m.in. blokery, inhibitory i diuretyki. Te ostatnie mają właściwości moczopędne, dzięki czemu z organizmu usuwana jest woda z sodem, co korzystanie wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego.

Na początkowym etapie terapii zwykle przyjmuje się lek z jednej grupy – przynosi to pozytywne efekty nawet u co drugiego pacjenta. Jeśli okaże się jednak niewystarczające, dodaje się wówczas inny typ środków i stosuje je w połączeniu ze sobą.

Leki na nadciśnienie wymagają regularnego zażywania, zgodnego ściśle z zaleceniami specjalisty. Jakiekolwiek samowolne odstępowanie od tych zasad może skutkować znacznie poważniejszymi powikłaniami – udarem mózgu, zawałem serca, retinopatią, niewydolnością nerek czy tętniakiem aorty, a w konsekwencji doprowadzi do trwałej niepełnosprawności lub śmierci. W Polsce chorzy notorycznie przerywają leczenie w dość krótkim czasie od momentu jego rozpoczęcia (wg statystyk około 30% pacjentów rezygnuje z przyjmowania leków już po 6 miesiącach), gdy tylko lepiej się poczują.

Warto pomyśleć o regularnych badaniach profilaktycznych, które mogą ułatwić szybkie wykrycie nadciśnienia i tym samym podjęcie natychmiastowego leczenia. Niestety, w naszym kraju wciąż pokutuje mit, że badania tego typu to kwestia, która dotyczy osób w podeszłym wieku. Tymczasem nadciśnienie tętnicze jest chorobą, występującą bardzo często u osób między 35. a 65. rokiem życia.

2 odpowiedzi do artykułu “Objawy i leczenie nadciśnienia tętniczego

  1. cicha

    Idę sobie spokojnie do ginekolożki na badanie kontrolne, a ona mówi, że mam nadciśnienie w ciąży! Myślałam, że to jakiś żart, bo bardzo zdrowo się odżywiam, nie jadam mięsa i to od dobrych paru lat, nie palę papierosów, nie piję alkoholu. A tu taka niespodzianka. Mam nadzieję, że jak urodzę to wszystko wróci do normy.

  2. Dymek

    Ginekolożki, nie jadam mięsa, nie pijam alkoholu… Ja się nie zastanawiam czy masz nadciśnienie, tylko jakim cudem jesteś w ciąży????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

75 − 73 =