Pierwsze objawy pólpaśca

Rate this post

Półpasiec to bardzo poważna, zakaźna choroba, którą powoduje VZV (Varicella zoster virus), czyli ten sam rodzaj wirusa, który jest przyczyną występowania ospy. Schorzenie jest dość niebezpieczne i wymaga odpowiedniego leczenia. Warto więc wiedzieć, jakie są pierwsze objawy półpaśca, by jak najwcześniej rozpocząć terapię.

Półpasiec pojawia się w momencie, gdy u człowieka, który przechodził ospę, reaktywuje się uśpiony w jego zwojach nerwowych wirus VZV. Schorzenie może wystąpić także wskutek kontaktu z osobą, w której organizmie występuje aktualnie ospa wietrzna (do zarażenia dochodzi drogą kropelkową). Czynnikiem ryzyka jest tu m.in. niska odporność, nowotwory, infekcje, wirus HIV, a także silny stres lub stosowanie leków immunosupresyjnych.

Pierwsze objawy półpaśca

W przypadku choroby takiej, jak półpasiec pierwsze objawy są niestety ciężkie do szybkiej identyfikacji – głównym tego powodem jest fakt, że symptomy w początkowych fazach po zarażeniu nie są w żaden sposób charakterystyczne i bardzo łatwo pomylić je z wieloma innymi schorzeniami.

Zazwyczaj wszystko zaczyna się od pojawienia się zwykłego bólu w obrębie głowy, gardła i mięśni. Ponadto temperatura ciała może wzrosnąć, a chory czuje się rozbity i bardzo osłabiony. Jak widać, tego rodzaju początkowe objawy półpaśca mogą być brane choćby za przeziębienie, lekką infekcję czy grypę. Do tego dochodzą dolegliwości związane ze skórą, które z reguły trwają do około trzech dni (choć mogą oczywiście się przedłużać). Polegają one na intensywnym bólu, powstałym w wyniku uszkodzenia nerwu czuciowego oraz na odczuwaniu w tym miejscu nieprzyjemnego pieczenia, drapania, mrowienia i przede wszystkim swędzenia. Świąd nie jest jednak aż tak uciążliwy, jak ma to miejsce w przypadku ospy, choć sam półpasiec uznawany jest za o wiele groźniejszą i cięższa chorobę. Pierwsze objawy półpaśca charakteryzują się też zwiększeniem wrażliwości na bodźce, w szczególności dotykowe. Zjawisko to nosi nazwę hiperestezji lub przeczulicy i pojawia się przy wielu schorzeniach, nie jest może zatem symptomem bardzo typowym dla omawianej przez nas choroby, ale zdecydowanie powinno już wzbudzać pewne podejrzenia i być sygnałem świadczącym o półpaścu.

Początkowe objawy półpaśca

Początkowe objawy półpaśca, które wynikają ze stanu zapalnego w nerwie czuciowym, uaktywniają się po lewej lub prawej stronie ciała – w zależności od tego, po której stronie nerw uległ podrażnieniu. Miejscem najczęściej atakowanym jest brzuch, a także talia, plecy, niekiedy również twarz. Towarzyszący temu niezwykle intensywny i nieprzyjemny ból (czasem o charakterze pulsującym) zazwyczaj jest przerywany – po pewnym czasie ustępuje i potem znowu powraca. O jego sile może świadczyć fakt, że w sytuacji, gdy występuje w obrębie klatki piersiowej, bywa mylony przez wielu pacjentów z zawałem serca. Wkrótce dochodzą tu również objawy skórne w postaci wysypki, dokładnie wzdłuż podrażnionego nerwu. Początkowo są to po prostu płaskie plamy o czerwonym zabarwieniu. W kolejnych etapach choroby zmieniają one strukturę, przekształcając się w wypełnione surowicą pęcherzykowate krostki.

Więcej: https://polpasiec.edu.pl/polpasiec/objawy-polpasca/

Półpasiec to ciężka i groźna choroba, niosąca ryzyko powikłań, dlatego ważne, by rozpoznać już pierwsze objawy półpaśca, mimo że nie zawsze jest to takie proste. Jakiekolwiek podejrzenia warto skonsultować jak najszybciej np. z lekarzem rodzinnym. Można także szybko znaleźć potrzebne informacje w internecie – wpisanie do wyszukiwarki hasła „półpasiec pierwsze objawy” da nam natychmiastową odpowiedź, choć oczywiście w żadnym wypadku nie zastąpi wizyty u internisty.

3 odpowiedzi do artykułu “Pierwsze objawy pólpaśca

  1. Zenio

    Gdy wychodzą pierwsze objawy półpaśca to już jest za późno na to, żeby w jakikolwiek sposób zatrzymać chorobę. Wierzcie mi, że się nie da. Nie ma na to najmniejszych szans. Poza tym samo leczenie półpaśca to też tylko właściwie kombinowanie jak sobie zapewnić ulgę, bo i tak będzie tyle samo to trwało, i tak.

  2. Leny

    Objawy półpaśca u dorosłych są bardzo dokuczliwe. Ja miałem przez 3 tygodnie objawy półpaśca, a dwaj lekarze u których byłem rozkładali ręce i w sumie dawali tylko leki na przeczekanie. Podobno nie ma na to leków, można tylko zniwelować objawy i sprawić, żeby tak bardzo nie bolało i nie swędziało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 2