Test na obecność wirusa HPV

Rate this post

Wirusem, który znacznie większa prawdopodobieństwo wystąpienia raka szyjki macicy w organizmie kobiety, jest wirus HPV. Jest on przypadłością stosunkowo częstą, z uwagi na to, że wiele osób jest nosicielami i nawet o tym nie wiedząc zarażają innych. Szacuje się, że nawet dwie trzecie dorosłej populacji mogło mieć kiedyś styczność z wirusem. Najczęściej dochodzi jednak do samoistnego uleczenia, zazwyczaj po dwóch lub trzech latach od momentu zarażenia.

Aby stwierdzić obecność wirusa HPV w organizmie, należy wykonać test HPV. Jest to proste badanie genetyczne, dzięki któremu szybko się dowiemy, czy infekcja występuje w naszym organizmie oraz jaki jest rodzaj wirusa w przypadku, gdy jest on obecny. Nie da się ukryć, że wiele osób woli dokonywać tego testu na własną rękę. Wynika to z faktu, że czasami wystąpieniu choroby towarzyszą brodawczaki w okolicach intymnych. Ze względu na dużą wstydliwość problemu, wiele osób woli samemu się upewnić, czy złapali infekcję.

Istnieje liczne spektrum wskazań do wykonania testu. Przede wszystkim powinny co pewien okres czasu przeprowadzać go osoby aktywne seksualnie, w szczególności jeśli w ostatnim czasie zmieniały partnera. Z uwagi na to, że wirus występuje powszechnie, przypadkowe kontakty seksualne sprzyjają zarażeniom. Także każdy mężczyzna, który posiada więcej niż jedną partnerkę bądź ma wątpliwości co do jej stanu zdrowia, powinien wykonać test. Należy pamiętać, że wirus HPV powoduje zmiany nowotworowe także u mężczyzn – może wystąpić rak odbytu lub prącia. Zarówno panie, jak i panowie, powinny także wykonać test po dłuższej przerwie od obcowania płciowego. Zdarza się, że wirus nie daje o sobie znać nawet kilkanaście lat.

Test na obecność wirusa HPV wykonuje się również bardzo często w profilaktyce nowotworowej. Kobiety, które są szczególnie narażone na raka szyjki macicy, powinny ze szczególną dbałością podejść do tematu okresowych badań. Nowotwór tego typu najczęściej występuje u kobiet po czterdziestym roku życia, jednakże już po ukończeniu trzydziestu lat kobiety powinny się poddawać okresowym badaniom przesiewowym. Dzięki temu unikną przykrych konsekwencji, jakie wiążą się z długotrwałą obecnością wirusa HPV w organizmie.

Przeczytaj także: Test na wirusa HPV

Częstym wskazaniem do wykonania testu na obecność wirusa HPV są również nieprawidłowe wyniki badania cytologicznego. Warto pamiętać, że wystąpienie pewnych objawów może już świadczyć o wystąpieniu raka szyjki macicy w pierwszych stadiach. Przede wszystkim mogą o tym świadczyć krwawienia międzymiesiączkowe po wykonaniu badania cytologicznego lub po intensywnym stosunku seksualnym. Alarmujące mogą być również częste bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowe bądź przy brzuchu.

Duże znaczenie ma wykonanie testu na obecność wirusa HPV u kobiet w ciąży. Jest to bardzo ważne, ponieważ wirus ten może negatywnie wpłynąć na płód. Przede wszystkim wirus HPV może spowodować trudności w donoszeniu ciąży w pierwszych etapach jej trwania. Ponadto jeżeli dziecko zostanie zarażone podczas porodu, może u niego wystąpić brodawczakowatość krtani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 67 = 72