Zwichnięcie rzepki

Rate this post

Niezwykle bolesnym urazem jest zwichnięcie rzepki, które może być skutkiem urazu bezpośredniego lub zmian patologicznych, które zaszły w naszym organizmie. W wypadku stwierdzenia takiego stanu, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Aby uniknąć ryzyka poważnych powikłań związanych z tą przypadłością, należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Ortopeda będzie w stanie udzielić nam odpowiedzi na pytanie, czy zaobserwowane zmiany są związane ze zwichnięciem rzepki. Klasycznymi objawami, które powinny nas zaniepokoić są silny ból w okolicach kolana oraz powstały obrzęk w tym miejscu. Zmianie ulega także powierzchowność stawu kolanowego – wygląda on nienaturalnie. Jeżeli stwierdzimy również, że możemy poruszyć rzepką w niewłaściwym kierunku, z dużą dozą prawdopodobieństwa jest ona zwichnięta.

Niezbędne w takiej sytuacji wydaje się być wykonanie usg stawu kolanowego. Wtedy będziemy mogli z pewnością stwierdzić, czy dany defekt kwalifikuje się jako omawiane zwichnięcie. Jeżeli obawy ortopedy się sprawdzą, czeka nas stosowne leczenie. Z reguły wiąże się to z koniecznością umieszczenia nogi w gipsie nawet na trzy tygodnie. W tym czasie wchłonięciu ulega powstały krwiak. Często zdarza się, że rzepka w późniejszym czasie ulega kolejnym zwichnięciom. W takiej sytuacji konieczna może okazać się operacja.

Szukasz ortopedy? Zobacz poradnię ortopedyczną w Gdańsku: http://lifemedica.pl/specjalizacje/ortopedia/ – Ortopeda Lifemedica Gdańsk

Zwichnięcie rzepki powstaje często w wyniku urazu bezpośredniego. Narażenie stawu kolanowego na nagłe i silne uderzenie często kończy się właśnie takim defektem. Do zwichnięcia rzepki mogą przyczyniać się również inne urazy, które przebyliśmy, na przykład koślawość kolan. Często przypadki omawianego schorzenia występują również u osób przeżywających zaburzenia w zakresie rozwoju układu kostnego. Nie rzadkie są przypadki, w których zwichnięta rzepka jest rezultatem złego postawienia kończyny dolnej. Osoby, które przeżyły taki przypadek, miały wrażenie, że ich noga ucieka w jedną stronę, a reszta ciała porusza się w drugą. Charakterystyczne złe ustawienie nogi może w moment spowodować przykre i bolesne zwichnięcie.

Kolejne zwichnięcia są szczególnie niebezpieczne w skutkach, ponieważ powodują stopniowe wyniszczenie chrząstki, która okrywa spodnią część rzepki. W rezultacie mogą powstać liczne powikłania, które wprost uniemożliwią poruszanie chorym kolanem. W dłuższej perspektywie może dojść nawet do zwyrodnienia stawu kolanowego, które jest niezwykle bolesne i ciężkie w leczeniu. Aby uchronić się przed niekorzystnymi konsekwencjami takiego stanu rzeczy, należy poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Polega on na rekonstrukcji troczków rzepki, które uległy zerwaniu. Pomyślne przeprowadzenie tej operacji zmniejsza ryzyko wystąpienia takich schorzeń w przyszłości.

Więcej na stronie: http://ortopedico.pl

2 odpowiedzi do artykułu “Zwichnięcie rzepki

  1. Jordan

    Ja zwichnąłem rzepkę podczas gry na hali. Masakra. Ból, którego nie da się opisać, a chrupnięcie kolana podobno było słychać w odległości kilkunastu metrów. NA początku jeszcze tak nie bolało, ale po kilku sekundach aż mroczki przed oczami.

  2. Mikst

    Nie da się przegapić zwichnięcia rzepki. Ból jest ogromny, a przede wszystkim dosłownie na naszych oczach pojawia się opuchlizna. Ona naprawdę puchnie w oczach, a w miejscu kolana robi się mały balonik. Od razu widać, że rzepka jest zwichnięta, to nie żarty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

11 − = 7