Wazektomia – zabieg męskiej antykoncepcji

Rate this post

Wazektomia to jedna z popularniejszych form antykoncepcji w wielu krajach, która jest prosta, bezpieczna, ale też ma przede wszystkim dużą skuteczność. Ma ona na celu doprowadzić do okresowej niepłodności mężczyzny. Po zabiegu możliwe jest odbywanie stosunków seksualnych, będzie odczuwany orgazm jak wcześniej, ale nasienie nie będzie zawierało plemników.

Na czym polega wazektomia?

 

Jest to metoda antykoncepcji, ale tej męskiej. Porównując ten zabieg, z podwiązaniem jajowodów u kobiet, jest on bezpieczniejszy, prostszy, ale też tańszy. Wazektomia to inaczej przecięcie nasieniowodów u mężczyzny.

Jak wykonuje się zabieg?

Zabieg ten polega na przecięciu ciągłości nasieniowodów, czyli przewodów, które wyprowadzają plemniki z jąder. Podczas zabiegu nie jest konieczne posługiwanie się skalpelem, ale też nie trzeba zakładać szwów. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstania krwiaka, zakażania albo dolegliwości bólowych.

Na początku trzeba znieczulić skórę moszny zaraz nad nasieniowodem. Następnie przecina się nasieniowód w odległości minimum 3 cm od najądrza, a robi się to przez kilkumilimetrowy otwór skóry. Końce nasieniowodów podwiązuje się nicią chirurgiczną, ale też można zamknąć ich światło poprzez elektrokoagulację, a jest to prąd medyczny, który wywołuje wysoką temperaturę. Dzięki elektrokoagulacji można zmniejszyć ryzyko do 0,5%, że ponownie połączą się samoistnie końce nasieniowodu w mosznie. Natomiast ryzyko zmniejszy się tutaj do zera, jeżeli osobno umieści się końce nasieniowodu w mosznie.

W kolejnym etapie zabieg wykonuje się po drugiej stronie moszny. Zabieg trwa około 30 minut. Dla pewności, że był wykonany dobrze, wysyłane są małe fragmenty nasieniowodów na badanie histopatologiczne.

W jakim wieku mężczyzna może wykonać wazektomię?

 

To, w jakim wieku można wykonać wazektomię jest między innymi regulowane prawem, które obowiązuje w danym kraju. Na przykład w Stanach Zjednoczonych wazektomię można zrobić po ukończeniu 18. roku życia, a w krajach skandynawskich po 25. roku życia. Natomiast w Polsce nie ma przepisów, które regulowałyby taki wiek, więc każdy pacjent jest traktowany w sposób indywidualny. Bardzo ważny wpływ na podjęcie takiej decyzji ma świadomość pacjenta, stan cywilny oraz ilość posiadanych dzieci.

Czy można odwrócić efekty wazektomii?

Oczywiście wazektomia jest odwracalna, ale ponowne odtworzenie ciągłości nasieniowodów jest bardziej skomplikowane i droższe, ale też nie gwarantuje przywrócenia płodności. Dlatego zabieg jest uważany za trwałą metodę antykoncepcji.

Zabieg, który polega na odtworzeniu ciągłości nasieniowodów, to wazo-wazostomia. Jest ona zabiegiem mikrochirurgicznym, w którym wykorzystuje się mikroskop. Dobrze wykonany zabieg gwarantuje skuteczność na poziomie 60 – 80%. Jednak ważne jest to, że skuteczność tego zabiegu spada wraz z upływem czasu od wazektomii, a po 10 – 15 latach jest bardzo niska.

W jakim czasie od zabiegu działa wazektomia?

Niestety wazektomia nie działa od razu. Dopiero trzy miesiące od zabiegu, po wykonaniu ogólnego badania nasienia, możliwe jest ocenienie skuteczności wazektomii. Po tym badaniu będzie można zrezygnować z dotychczas stosowanych środków antykoncepcji. Jeśli to badanie wykaże obecność ruchomych plemników po sześciu miesiącach od wazektomii, to konieczne będzie ponowne wykonanie zabiegu.

Skuteczność zabiegu

Wazektomia to jedna z najbardziej skutecznych metod męskiej antykoncepcji. Skuteczność tego zabiegu wynosi ponad 99%.

Odpowiedź do artykułu “Wazektomia – zabieg męskiej antykoncepcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

40 − 30 =