Prawidłowy poziom cholesterolu

Rate this post

Podczas standardowego badania krwi, jednym z parametrów podlegających analizie jest poziom cholesterolu. Wiele osób często zastanawia się jaki jest prawidłowy poziom cholesterolu we krwi i jakie mogą być skutki jego przekroczenia. Jest to jeden z najbardziej istotnych parametrów, analizowanych podczas badania. Wysokie stężenie cholesterolu we krwi może bowiem wpływać w znaczący sposób na funkcjonowanie organizmu i zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń.

Prawidłowy poziom cholesterolu we krwi

Za prawidłowy poziom cholesterolu uważa się poziom poniżej 200 mg/dL (chociaż równie często słyszy się o poziomie poniżej 190 mg/dL). W przypadku przekroczenia tego poziomu cholesterolu, warto jest ponowić kilkukrotnie badanie, by móc stwierdzić, czy nie był to pomiar przypadkowy. Podwyższony poziom cholesterolu plasuje się w przedziale od 201 do 240 mg/dL. Osoby z takim poziomem cholesterolu, po podjęciu odpowiedniej formy leczenia, zwykle bardzo szybko dochodzą do prawidłowego poziomu i zlikwidowania przykrych objawów. Poziom cholesterolu powyżej 240 mg/dL oznacza spore zaniedbania ze strony pacjenta. Jego obniżanie może trwać znacznie dłużej.

Prawidłowy cholesterol jest bardzo ważny w codziennym życiu. Skutki jego podwyższonego poziomu mogą być poważne, dlatego jak najszybciej należy rozpocząć jego obniżanie.

Skutki podwyższonego poziomu cholesterolu

Podwyższony poziom cholesterolu we krwi niesie za sobą wiele konsekwencji. Odkłada się on bowiem w formie tzw. blaszek miażdżycowych na ścianach naczyń krwionośnych. Dochodzi w związku z tym do ich zwężenia się, co zmniejsza przepływ przez nie krwi. W początkowym stadium związanej z wysokim poziomem cholesterolu miażdżycy, pojawia się problem w postaci niedotlenienia narządów wewnętrznych. Prowadzi to do ogólnego osłabienia organizmu. Jeśli blaszki miażdżycowe zamkną światło naczynia krwionośnego, dochodzi zaś do stanu zagrażającego życiu. Zatkanie tętnicy szyjnej prowadzi bowiem do udaru mózgu, a zatkanie tętnicy wieńcowej – do zawału serca.

Wysoki cholesterol – kiedy ryzyko jest największe?

W grupie ryzyka osób narażonych na problemy z wysokim cholesterolem znajdują się przede wszystkim osoby otyłe, palące papierosy oraz unikające aktywności fizycznej. Wysoki cholesterol u takich osób jest bardziej prawdopodobny.

Badanie poziomu cholesterolu – kiedy należy je wykonać?

Pierwsze badanie na poziom cholesterolu we krwi warto jest wykonać już po ukończeniu 20. roku życia i powtarzać je co 4-5 lat, by w porę móc wykryć nieprawidłowości w tym zakresie. Z kolei po przekroczeniu 45. roku życia należy takie badanie wykonywać raz na roku. Dotyczy to nie tylko mężczyzn (częściej posiadających problem z cholesterolem), ale również kobiet.

Badanie poziomu cholesterolu we krwi nie jest inwazyjne. Istnieją obecnie bardzo skuteczne metody jego obniżania obejmujące nie tylko stosowanie środków leczenia farmakologicznego. Dobra współpraca z lekarzem jest w stanie przywrócić prawidłowy poziom cholesterolu i sprawić, że ogólne samopoczucie znacznie się polepszy.

Odpowiedź do artykułu “Prawidłowy poziom cholesterolu

  1. Aldona

    Wszystko pięknie i w ogóle. Tylko skąd ma przeciętny człowiek wiedzieć jaki jest prawidłowy poziom cholesterolu, albo raczej jaki ma poziom cholesterolu we krwi skoro w rutynowych badaniach nikt tego nie sprawdza?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

91 − 83 =