Podwyższony cholesterol

Rate this post

Cholesterol to substancja pożyteczna i potrzebna ludzkiemu organizmowi. Problem zaczyna się wtedy, gdy jego poziom przekracza dopuszczalne normy. Przyswajany w nadmiarze jest niebezpieczny dla zdrowia i wówczas potencjalne problemy znacząco przyćmiewają dobrodziejstwa, wynikające z jego działania.

Cholesterol krąży we krwi, spełniając przy tym szereg potrzebnych ról regulacyjnych dla ludzkiego organizmu. W przypadku jego narastającej ilości, nadmiar jest wydalany. Niestety, do czasu – jeśli wskaźnik ten rośnie zbyt szybko, ciało nie nadąża z pozbywaniem się niepotrzebnego. Odkłada się on wówczas w wewnętrznych ściankach naczyń krwionośnych.

Podwyższony cholesterol

Przyrastające blaszki miażdżycowe stopniowo ograniczają przepływ krwi. Podwyższony cholesterol prowadzi zatem w prosty sposób do poważnych schorzeń i chorób układu krwionośnego. Do najgroźniejszych zaliczamy chorobę wieńcową, wylew oraz, przede wszystkim, zawał serca.

Jak zatem widać, stosunkowo często lekceważone odstępstwa od normy w zakresie gospodarki cholesterolowej, mogą doprowadzić do bardzo nieciekawych następstw. Stąd też, dbanie o utrzymywanie wskaźnika cholesterolu na pożądanym poziomie, powinno być traktowane priorytetowo.

Podwyższony poziom cholesterolu

Wymagany efekt nie jest wcale trudny do osiągnięcia, potrzebna jest jednak pewna samodyscyplina. Na sukces składają się przede wszystkim dwa czynniki – właściwa, zdrowa dieta oraz utrzymywanie przynajmniej dostatecznej aktywności fizycznej. Pierwszy z nich pozwala na przyjmowanie mniejszej ilości cholesterolu, drugi zaś umożliwia spalanie tego, który mimo wszystko dostał się do organizmu w nadmiarze.

Oczywiście, w przypadku podwyższonego cholesterolu, leczenie na własną rękę bywa ryzykowne. Rozróżniamy bowiem cholesterol dobry, potrzebny oraz zły, czyli ten, który osiada w nadmiarze na ścianach naczyń krwionośnych. Łącznie składają się one na cholesterol całkowity. W przypadku niekonsultowanego działania, możemy nieświadomie zaburzyć gospodarkę tłuszczową naszego organizmu. Szkopuł w tym, by ograniczyć wpływ złego cholesterolu, jednocześnie pozwalając działać dobremu.

Podwyższony cholesterol całkowity

Jeśli wystąpił u nas podwyższony cholesterol całkowity, dobrze jest podjąć leczenie w kontakcie zarówno z lekarzem, jak i dietetykiem. Z reguły wystarczające będzie wdrożenie właściwej profilaktyki – ograniczenie pokarmów, bogatych w tłuszcze zwierzęce czy jajek, wspomagane przez codzienny ruch. W bardziej zaawansowanych przypadkach lekarz może zalecić także wsparcie farmakologiczne.

Lekarstwa na podwyższony poziom cholesterolu powinny zostać dobrane indywidualnie. Pamiętać należy, że często skutkują one efektami ubocznymi, stąd też dozować należy je rozsądnie i pod kontrolą.

Najprostszym wyjściem będzie jednak niedopuszczenie do kryzysowej sytuacji. Oczywiście, z wiekiem kontrolowanie cholesterolu jest coraz trudniejsze, ponieważ sam organizm działa mniej sprawnie. Narzucenie dobrych wzorców żywieniowych i polubienie ruchu od najmłodszych lat pozwoli na skuteczniejsze funkcjonowanie również w przyszłości.

Odpowiedź do artykułu “Podwyższony cholesterol

  1. Marky Mark

    Tu się nie ma co czarować, tu trzeba działać, bo podwyższony poziom cholesterolu to pierwszy stopień do zawału serca, albo co najmniej choroby wieńcowej. Dlatego lepiej do tego wszystkiego podejść z pokorą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 9 = 10