Wysoki cholesterol

Rate this post

Wysoki cholesterol to często powód do niepokoju. Warto jednak pamiętać, że w ludzkim organizmie występują dwa rodzaje tej substancji. Nie zawsze więc podwyższony poziom tak zwanego cholesterolu całkowitego jest powodem do zmartwienia. Jeśli jednak pojęcie wysoki cholesterol dotyczy poziomu tak zwanego złego cholesterolu, jest to już powód do niepokoju. Jakie są objawy wysokiego cholesterolu i co można zrobić, gdy wynik znacznie przekracza normę?

Zbyt wysoki poziom złego cholesterolu we krwi, czyli taki, który przekracza 132 mg/dl, często wynika z niewłaściwej diety i stresu. Objawy wysokiego cholesterolu to przede wszystkim szybsze męczenie się oraz tak zwane żółtaki cholesterolowe, pojawiające się między innymi w kącikach oczu. Jeśli norma cholesterolu została przekroczona nieznacznie, lekarz może zalecić zmianę menu na bardziej zdrowe.

Dieta na wysoki cholesterol

Zazwyczaj zalecane jest wprowadzenie błonnika i ograniczenie spożywania produktów, które zawierają kwasy tłuszczowe. Jednocześnie należy jednak pamiętać, by nie ograniczać źródeł kwasów omega, które są niezbędne dla ludzkiego organizmu. By kwasy tłuszczowe zawarte w rybach nie stały się szkodliwe, lepiej jest zrezygnować z ich smażenia.

Dieta na wysoki cholesterol powinna być bogata w warzywa i owoce. Można dodać do niej również naturalne suplementy diety, takie jak nasiona chia czy babki płesznik. Zawierają one cenny błonnik, który wymiata nadmiar tłuszczu z jelit, co wspomaga obniżanie poziomu cholesterolu w surowicy. Błonnik zawarty w innych produktach, takich jak zboża czy warzywa strączkowe, również może okazać się sprzymierzeńcem w walce z cholesterolem. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z ilością takich produktów oraz by pić więcej wody po ich spożyciu. Innymi produktami, które wspomagają regulację poziomu cholesterolu, są takie warzywa, jak czosnek i cebula. Można wprowadzić je do codziennej diety w formie naturalnej lub w postaci suplementów.

W diecie na wysoki cholesterol zaleca się unikanie tłuszczy nasyconych oraz utwardzonych tłuszczy roślinnych. Oznacza to eliminację z diety nie tylko tłuszczu zwierzęcego, ale także oleju kokosowego. Niewskazane są także tłuste sery. Utwardzony tłuszcz roślinny to przetworzone nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli izomery trans. Można znaleźć je w margarynie, wyrobach cukierniczych, a także w potrawach smażonych na olejach roślinnych. Dlatego w czasie trwania diety obniżającej poziom cholesterolu lepiej jest gotować potrawy samodzielnie i unikać smażenia.

Objawy wysokiego cholesterolu

Zazwyczaj zmiana diety wystarczy, by znacznie obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Jeśli jednak za wysoki cholesterol oznacza znaczne przekroczenie normy, konieczne może okazać się zastosowanie tak zwanych statyn. Szybko obniżają one poziom złego cholesterolu we krwi, jednak nie należy przy tym rezygnować ze stosowania zaleconej przez lekarza diety.

Jeśli okaże się, że nadal jest cholesterol wysoki, może to również świadczyć o zbyt małej ilości ruchu w codziennym planie dnia. Codzienny spacer oraz umiarkowana aktywność fizyczna nie tylko wpłyną korzystnie na obniżenie poziomu cholesterolu, ale także poprawią nastrój oraz wspomogą układ odpornościowy organizmu w walce z drobnoustrojami.

Odpowiedź do artykułu “Wysoki cholesterol

  1. Węcki

    Wysoki cholesterol to jest wyrok. Możecie mówić co chcecie, ale mam tyle znajomych co marni pokończyli, bo byli „mądrzejsi”, że nie ma znaczenia co kto myśli. Trzeba jak najszybciej obniżyć poziom cholesterolu i to najlepiej lekami, a potem można się zastanawiać co dalej i swoje filozofie snuć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

27 − = 21