Cholesterol całkowity

Rate this post

Cholesterol to bardzo potrzebna substancja w ludzkim organizmie. Jednak jej nadmiar może prowadzić do zatkania tętnic i skutkować zawałem serca. Obecnie źródła podają również, że to właśnie stan zapalny tętnic powoduje wzrost cholesterolu we krwi. Bez względu na to, czy przyczyną jest niezdrowa dieta, czy też stan zapalny, warto regularnie mierzyć poziom cholesterolu i sprawdzać, czy norma nie została przekroczona. Jakie są normy w tym przypadku i jak odczytywać wyniki?

Cholesterol całkowity w surowicy

Obecnie wiadomo, że cholesterol można podzielić na tak zwany dobry i zły. Żaden nadmiar w tym przypadku nie jest korzystny. Również niedobór cholesterolu może przyczyniać się do różnych schorzeń.

Norma

Cholesterol jest niezbędny między innymi do wytwarzania hormonów. Zawartość dobrego cholesterolu w surowicy może być wyższa i wynosi około 60 mg/dl. Zły cholesterol nie powinien przekraczać 135 mg. W przypadku takiej substancji jak cholesterol całkowity norma to około 200 mg/dl. Cholesterol całkowity w surowicy nie powinien przekraczać 240 mg/dl. Taki wynik nie tylko świadczy o tym, że gospodarka lipidowa organizmu jest nieprawidłowa, ale także, iż istnieje spore ryzyko choroby serca.

Warto pamiętać, że wykonując samodzielne badanie krwi w domu, zazwyczaj przy pomocy specjalnych testów, bada się jedynie cholesterol całkowity. Zbyt wysoki wynik powinien budzić niepokój, jednak wynik cholesterol całkowity podwyższony to zbyt mało, by postawić diagnozę, czy też zacząć leczenie. By uzyskać miarodajne wyniki, niezbędne jest zbadanie poziomu tak zwanego złego cholesterolu oraz poziomu trójglicerydów. To właśnie przekroczenie norm w tych dwóch przypadkach najczęściej świadczy o chorobach serca. Lekarz może wtedy zdecydować o podaniu środków zmniejszających poziom cholesterolu. Jednocześnie należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniej diety.

Podwyższony cholesterol całkowity

W jaki sposób badany jest poziom cholesterolu? W przypadku cholesterolu LDL (złego) osoba chcąca poddać się badaniu, nie powinna nic jeść przez około dwanaście godzin przed badaniem krwi. Jednak jeśli konieczne jest tylko sprawdzenie, czy cholesterol całkowity podwyższony znacznie nie przekroczył normy, wtedy pozostawanie na czczo nie jest konieczne. Nie trzeba powstrzymywać się przed jedzeniem także w przypadku badania poziomu tak zwanego dobrego cholesterolu.

Kiedy powinno się wykonać badanie określające poziom cholesterolu całkowitego we krwi? Należy to robić w przypadku, gdy pojawią się problemy zdrowotne, takie jak nadwaga czy udar. Także w przypadku problemów z sercem, zaleca się wykonanie badania poziomu cholesterolu. Jednocześnie brak całościowego badania cholesterolu, nie tylko cholesterolu całkowitego, nie pozwala postawić konkretnej diagnozy, choć jest już pewną wskazówką. Należy pamiętać, że poziom dobrego cholesterolu, który odpowiada za transport złego cholesterolu do wątroby, może być wyższy. Poziom złego cholesterolu powinien być za to utrzymany pod kontrolą, ponieważ jego nadmiar doprowadza często do zawału serca i innych problemów zdrowotnych, które mogą poważnie zagrażać życiu.

2 odpowiedzi do artykułu “Cholesterol całkowity

  1. Sylwia

    Podwyższony cholesterol całkowity nie zawsze oznacza kłopoty zdrowotne. Nie ma co panikować, ale też nie można zrezygnować z wizyty u lekarza. Trzeba cisnąć wszystkie badania, które dokładnie pokażą poziom cholesterolu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 2