Leczenie rwy kulszowej

Rate this post

Rwa kulszowa objawia się bólem, promieniującym od pleców do nóg. Dotyczy zwykle jednej strony ciała i jest to bardzo dokuczliwa dolegliwość, która zazwyczaj wymaga leczenia. W przypadku, gdy objawy powtarzają się bardzo często, niezbędne może być nawet wykonanie zabiegu chirurgicznego. Czym spowodowana jest rwa kulszowa i jak można jej zapobiegać?

Leki na rwę kulszową

W przypadku takiego schorzenia, jak rwa kulszowa leczenie zalecane na początku, to przyjmowanie leków przeciwbólowych. Pozwalają one na w miarę normalne wykonywanie codziennych czynności. Jednak tego typu leczenie objawowe nie może zastępować całości terapii. Rwa kulszowa spowodowana jest uciskiem krążków międzykręgowych na nerw kulszowy. Objawy tego schorzenia są na tyle charakterystyczne, że diagnoza zazwyczaj zostaje postawiona od razu.

Chory nie tylko odczuwa wyżej wymieniony ból, ale także nie jest w stanie podnieść wyprostowanej nogi gdy jest w pozycji leżącej. Nie można lekceważyć tego schorzenia, ponieważ wynika ono zazwyczaj z nieprawidłowego działania kręgosłupa. Bagatelizowanie tego stanu może doprowadzić do trwałych uszkodzeń lub sprawić, że pojawią się inne dolegliwości. Najważniejsza jednak konsekwencja przepukliny krążka międzykręgowego, to brak możliwości sprawnego poruszania się.

Ćwiczenia na rwę kulszową

W przypadku takiego schorzenia, jak rwa kulszowa ćwiczenia mogą stanowić nie tylko środek leczniczy, ale również zapobiegać występowaniu tej choroby. W jaki sposób? Częstą przyczyną przepukliny krążków międzykręgowych są słabe mięśnie pleców. To one mają za zadanie utrzymywać kręgosłup we właściwej pozycji, w której nie następuje jego uszkodzenie. Jeśli mięśnie są słabe, krążki międzyżebrowe mogą się przesunąć i być powodem wystąpienia rwy kulszowej.

Obecnie coraz więcej osób zapomina o regularnych ćwiczeniach, dlatego występowanie takiego schorzenia, jak rwa kulszowa jest odnotowywane coraz częściej. Ćwiczenia na mięśnie pleców to między innymi kołyska czy koci grzbiet. Nie są one zbyt wymagające, a wykonywane codziennie mogą przyczynić się do lepszego zdrowia. Warto również zdecydować się na gimnastykę całego ciała, by wzmocnić mięśnie kompleksowo.

Masaż na rwę kulszową

W przypadku takiej dolegliwości, jak rwa kulszowa masaż również jest wskazanym sposobem leczenia. Oprócz tego niezbędne są zabiegi fizjoterapeutyczne. Mogą one przyczynić się do zmniejszenia nacisku na nerw, co w rezultacie oznacza, że środki przeciwbólowe przestaną być potrzebne.

W niektórych przypadkach niezbędnym sposobem leczenia rwy jest operacja. Takie działanie nie jest jednak uznawane za skuteczniejsze, niż wyżej wymienione metody. Dlatego też konieczność operacji wynika zazwyczaj z pojawienia się dodatkowych objawów, wskazujących na pogarszanie się stanu pacjenta. Do takich dolegliwości należą zaburzenia czucia, problem z nietrzymaniem lub zatrzymaniem moczu.

Należy pamiętać, że operacja niesie ze sobą konieczność dość długiej rehabilitacji i powinna być wykonywana tylko w przypadku, gdy jest to niezbędne. Obecnie bardzo często wycina się tylko uszkodzoną część krążka międzykręgowego, by pacjent mógł jak najszybciej wrócić do zdrowia.

3 odpowiedzi do artykułu “Leczenie rwy kulszowej

  1. Smok

    Na rwę kulszową najlepszy jest masaż. Ale nie w trakcie bólu, a już po tym jak atak rwy kulszowej minie. Trzeba robić masaże regularnie i nie można poprzestać na tym jak już wszystko minie, bo rwa kulszowa może wrócić nawet po roku przerwy.

  2. Dżaba

    Nie tylko. Są już leki na rwę kulszową i nie są to wcale jakieś przeciwzapalne popierdółki, które można kupić na stacji benzynowej. Lepiej już zapłacić więcej i kupić leki, które po prostu będą działać i rwa kulszowa w miarę minie.

  3. Japończyk z wyboru

    Wszystkie najważniejsze informacje na temat rwy kulszowej są na stronie jej poświęconej: http://rwakulszowa.net.pl/ Wiem, że to brzmi jak reklama, ale naprawdę solidnie to opisali z rozłożeniem na czynniki pierwsze i nie naciągają na jakieś kosmiczne rzeczy, które niby pomogą, tylko konkretnie piszą jak jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 82 = 83